لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۲۲

مقامات امنیتی: کاندیدان باید تدابیر امنیتی را در نظر گیرند


نهاد های امنیتی افغان از کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی می خواهند که به منظور حفظ امنیت جان شان احتیاط و تدابیر گرفته شده از سوی آنان را در نظر گیرند.

وزارت امور داخله افغانستان می گوید که مخالفان مسلح در تلاش مختل کردن روند انتخابات سال آینده در این کشور اند و هدف قراردادن کاندیدان یکی از تلاش های آنان خواهد بود.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت که نهاد های امنیتی به منظور تامین امنیت کاندیدان تدابیر خاص را روی دست دارند:

« شیوه های را که مخالفان مسلح و تروریست ها در حملات خود استفاده می کنند، در مورد آن به کاندیدان محترم معلومات ارایه می کنیم تا آنان نیز تدابیر فردی داشته باشند. با این کار و با تدابیر که نهاد های امنیتی اتخاذ کرده اند ما مطمین هستیم که خواهیم توانست جلو مشکلات احتمالی امنیتی را بگیریم. ما هر معلومات که لازم باشد در اختیار کاندیدان محترم قرار خواهیم داد. »

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان نیز با نشر اعلامیه از کاندیدان انتخابات سال آینده ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی خواسته تا به موارد که ارگان های امنیتی ذکر کرده اند توجه نمایند.

در اعلامیه این اداره گفته شده است که وسایط نقلیه کاندیدان باید از سوی مسوولین امنیتی و راننده های آنان نظارت شده و قبل از استفاده بگونه لازم چک و بررسی گردد.

امنیت ملی همچنان گفته است که کاندیدان باید از اخذ تحایف الکترونیکی و بسته بندی شده قبل از کنترول تخنیکی خود داری کنند.

این سفارشات در حالی از سوی نهاد های امنیتی افغانستان به کاندیدان صورت می گیرد که در این اواخر مخالفین مسلح حملات ماین های رموت کنترول، چسپکی و غیره را افزایش داده اند.

جاوید کوهستانی کارشناس مسایل امنیتی نیز می گوید که ارگان های امنیتی و کاندیدان باید تدابیر جدی امنیتی را در نظر گیرند.

آقای کوهستانی تاکتیک های را که مخالفین مسلح در حملات ازآن استفاده می کنند چنین بیان کرد:

« جابجایی مواد انفجاری، بمب گذاری ها، ماین های رموت کنترول، تایم بمب ها،ماین های که به وسایط نقلیه چسپانده می شوند و جابجا ساختن مواد انفجاری در آلات برقی. همچنان حتی جابجایی مواد انفجاری در مساجد، در میان اوراق قرآنکریم و غیره نیز تاکتیک های اند که دشمنان و بعضی از حلقات استخباراتی منطقه به منظور ناکام ساختن روند انتخابات و جلوگیری از اشتراک گسترده مردم در این روند انجام دهند. »

کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی طبق قانون انتخابات در آینده نزدیک جهت کمپاین های انتخاباتی ناگزیر اند تا به ولایات و ولسوالی ها سفر نمایند.

کارشناسان با توجه به همین مساله و افزایش حملات مخالفان مسلح می گویند که اگر زمینه درست برای مبارزات انتخاباتی کاندیدان مساعد نشود ممکن آنان نتوانند کمپاین های انتخاباتی شان را بشکل درست به پیش ببرند.


نسیم شفق
XS
SM
MD
LG