لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۸

نور: هنوز هم یک فرصت برای نامزدان حذف شده باقیست


نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
اگر نامزدان حذف شده بتوانند ثابت کنند که اسناد ارایه شدهء شان به کمیسیون مستقل انتخابات دقیق بوده، می توانند در فهرست نهایی راه پیدا کنند.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان این را در یک صحبت تلیفونی شام دیروز به رادیو آزادی گفت:

« اگر این را ثابت کرده توانستند که سند های را که به کمیسیون ارایه کرده اند دقیق بوده و اگر این را ثابت کرده توانستند که تابعیت کشور دیگر را نداشته اند، کمیسیون مستقل انتخابات کاملاً مصمم است که در فهرست نهایی، تعداد نامزدان افزایش پیدا کند.»

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات آینده را دیروز اعلان کرد که از جمع 26 نامزد انتخابات ریاست جمهوری، شانزده نفر حذف شدند.

نور افزود که این نامزدان به دلیل های مختلف از جمله داشتن تابعیت دوگانه و این که نتوانستند صد هزار امضا را از سوی حامیان شان گردآورند، از فهرست حذف شده اند.

به گفتهء نور اکنون این نامزدان حذف شده بیست روز وقت دارند تا انتقاد و شکایت شان را به کمیسیون شکایات انتخابات که از امروز کارش را آغاز می کند، درج کنند.

اشرف غنی احمدزی، زلمی رسول، عبدالله عبدالله، عبدالرحیم وردک، عبدالرب رسول سیاف، قیوم کرزی،قطب الدین هلال، گل آقا شیرزی، نادر نعیم و هدایت امین ارسلا، ده نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری استند که در فهرست ابتدایی باقی مانده اند.

اما آقای نور افزود که امکان آن می رود که فهرست ده نفری هم کوتاه تر شود:

« اگر کمیسیون شکایات انتخاباتی این را ثابت کند که افرادی اند که هنوز هم از چشم کمیسیون مستقل انتخابات پنهان شده اند ولی تابعیت کشور دیگری را دارند و یا هم اوصاف و شرایط که در قوانین ذکر شده پوره نکرده اند، امکان دارد که در فهرست ده نفری هم کمی بیاید و تعداد کاندیدان کمتر شود.»

قرار است فهرست نهایی در بیست و پنجم ماه عقرب اعلان شود.

انتظار می رود که انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی در شانزدهم ماه حمل سال 1393 برگزار شود.

به اساس تقویم انتخاباتی کیمسیون مستقل انتخابات افغانستان، مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری از تاریخ سیزدهم ماه دلو آغاز و در سیزدهم ماه حمل پایان می یابد.
XS
SM
MD
LG