لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۳

«هنوز هم فهرست کاندیدان به تصفیه نیاز دارد»


نشریه های چاپ امروز کابل بیشتر مطالب شان را به اعلان فهرست ابتدائی کاندیدان انتخابات آینده، از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اختصاص داده اند.


سرنوشت
روزنامه سرنوشت در سرمقاله اش می نگارد، طبق خواست مردم کمیسیون مستقل انتخابات اسامی ۱۶ تن از کاندیدان ریاست جمهوری را از فهرست ابتدایی کاندیدان حذف کرد و صرف 10 تن آنها توانستند به فهرست نهایی راه یابند.

سرمقاله نویس تاکید می ورزد، فهرست مذکور هنوز هم به تصفیه نیاز دارد.

کمیسیون انتخابات کار خود را انجام داد حال نوبت کمیسیون سمع شکایات است که با استفاده از صلاحیت های کاری خود اسامی افرادی را که شرایط کاندیداتوری را پوره نکرده اند از فهرست حذف نمایند.


محور
اما در سرمقاله روزنامه محور آمده است، کاندیدان حذف شده از فهرست ابتدائی به عنوان مظهر دیموکراسی حامیان خود را تشویق نمایند تا در انتخابات آینده به نفع کاندید انتخاب شده از سوی مردم رای بدهند.

در اخیر سرمقاله تاکید بر این شده که پروسه تصفیه کاندیدان انتخابات به تمام معنی به خاطری شفاف به نظر نمی رسد که بر علاوه از تحت تاثیر بودن حکومت رنگ و بوی قومی، زبانی و منطقوی نیز دارد.

نویسنده مطلب تمام این ملامتی ها را به دوش کمیسیون انتخابات می اندازد و می نگارد پاسخ گوی همه ای این ها کمیسیون انتخابات است.


دنیا
روزنامه دنیا به نقل از رییس کمیسیون انتخابات می نگارد، نامزدان که نام های شان از فهرست ابتدایی حذف شده، می توانند اعتراض کنند و اگر اعتراض شان به جا، می توانند به فهرست نهایی راه یابند.

به باور نویسنده، تابعیت دوگانه، نداشتن صد هزار پیشتیبان و نداشتن حامیان در بیست ولایت از جمله عواملی اند که تعدادی کاندیدان نتوانستد به لست ابتدایی راه یابند.


ملی باور
از جانب دیگر روزنامه ملی باور تحت عنوان (کمیسیون انتخابات و یک قدم به جا) در مطلبی نگاشته، افغانان در هر کار حتی در سیاست از افراط و تفریط کار می گیرند.

نویسنده مطلب ازدیاد تعداد کاندیدان ریاست جمهوری را به عنوان مثال در این زمینه ارایه می کند و مینویسد، که کمیسیون های انتخابات و سمع شکایات به این اقدام اتکا نکرده کوشش نمایند با ثبت شکایات تعدادی دیگری را هم از فهرست نهایی حذف نمایند.

تا کاندیدان انگشت شمار در میدان اصلی رقابت باقی بمانند.


انیس
نویسنده سرمقاله روزنامه دولتی انیس به این باور است، که کاهش تعداد کاندیدان از یک جانب باعث تسهیلات در کار کمیسیون انتخابات شده و از جانب دیگر زمینه را برای مردم مساعد می سازد تا به برنامه های کاری کاندیدان در آینده به دقت گوش داده و آن را درست بررسی کنند.


حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG