لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۰

سیگار: در یک پروژه ساخت شفاخانه یک گیلن تیل 500 دالر خریداری شده


در یکی از پروژه های که با کمک مالی امریکا برای ساختن یک شفاخانه در افغانستان طرح شده باست یک گیلن تیل 500 دالر خریداری شده است، در حالی که نرخ تیل در بازار هر گیلن 5 دالر می باشد. در این مورد اداره سرمفتش مصارف بازسازی امریکا در افغانستان سیگار روز چهارشنبه معلومات داده و ضایع شدن پول ها را در افغانستان محکوم کرده است.

سیگار اظهار میدارد اعمار این شفاخانه در گردیز، ولایت پکتیا از وقت تعین شده برای تکمیل آن 23 ماه عقب مانده است.

سیگار، اداره انکشاف بین المللی امریکا یو اس ای ای دی را که شریک این پروژه می باشد متهم ساخته است که عدم کنترول داخلی آن بر این پروژه سبب گردیده است که 507 هزار دالر ضایع شود. کار این پروژه توسط سازمان جهانی مهاجرت یا آی او ام عملی می شود.

در گزارش سیگار آمده است که قراردادی های آی او ام 300 هزار دالر برای 600 گیلن دیزل پرداخت کرده اند. نظر به تخمین آی او ام نرخ دیزل در بازار نباید از 5 دالر هر گیلن بیشتر باشد.

علاوه برآن در راپور سیگار گفته می شود آی او ام برای یک کنترول کننده اتومات درجه حرارت 220 هزار دالر پرداخته است که نرخ واقعی آن بین 2 تا 10 هزار دالر می باشد.

سیگار همچنان می نویسد که آی او ام برای هیچ یک از این مصارف اسناد ارایه نکرده است. از سوی دیگر یو اس ای آی دی بدون آنکه در مورد این مصرف بیش از حد معلومات حاصل کند، این پول را به آی او ام داده است.

سیگار که در اواخر یک سلسله اسناد تنقیدی را در مورد مصارف امریکا در افغانستان به نشر رسانده است، از یو اس آی آی دی خواسته است که این پول ها را دوباره از آی او ام بدست آورد.

اداره سرمفتش مصارف بازسازی امریکا در افغانستان سیگار همچنان گفته است یو اس ای آی دی تعهد نموده است که در این مورد تحقیقات می کند.

رییس شعبه آی او ام در افغانستان ریچارد دانسیگر می گوید که هر نوع پرداخت بیش از حد را رد می کند و انتظار دارد که سیگار این اتهام را از آنها دور کند.

دانسیگر به فرانس پرس گفته است با سیگار در این رابطه همکاری خواهد کرد و اطمینان دارد که هر نوع ادعا بی اساس ثابت خواهد شد. در رابطه با تاخیر در اعمار شفاخانه دانسیگر گفته است که دلیل آن فضای نا امن در گردیز می باشد.

در ماه جولای سیگار یو اس ای آی دی را بخاطر مصرف 50 میلیون دالر به مقصد پیشبرد برنامه تقویه حکومت های های محلی افغانستان که کامیاب نبود، تحت تنقید قرار داد.

در گزارش همچنان آمده است که ایالات متحده از یک برنامه دیگر برای تعلیم قضات و قانون دانان افغانستان هم درست نظارت نکرده است.

علاوه بر آن 771 میلیون دالر برای خرید طیاره به افغانستان مصرف شده است و این پروژه بخطر روبرو می باشد زیرا کسانی که برای استفاده این طیاره ها استخدام شده اند، بی سواد می باشند.
XS
SM
MD
LG