لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۴

فارن پالیسی: "قصهء ناگفته افغانستان"


فارن پالیسی
نشریه فارن پالیسی در شماره اخیر اش تحت عنوان: "قصهء ناگفته افغانستان" نوشته: افغانستان در حالی برای ساختن یک اقتصاد عصری تلاش دارد که بیشتر بالای کمک های خارجی متکی است.

تنظیم و بازسازی زیربنای اقتصادی این کشور در حال حاضر خیلی مهم از همیشه خوانده شده است. نشریه می نوسید: جوشبینی ها در مورد پیشرفت اقتصاد در افغانستان در حالی موجود است که این کشور در مراحل اخیر انتقال مسوولیت های امنیتی قرار دارد.

تا سال های 2011 و 2012 میلادی اقتصاد افغانستان متکی به کمک های خارجی بود اما اکنون تا حدی زیاد اقتصاد این کشور در عرصه های مخابرات، زراعت، معادن پیشرفت نموده و این توانسته راه ها را برای بازار آزاد هموار کند.

فارن پالیسی به قول آگاهان افزوده که افغاستان به ارزش یک تا سه ترولیون دالر تیل، گاز طبیعی، طلا، مس و آهن دارد. از همه مهمتر صنعت سنگ مرمر در افغانستان است که بنابر ضرورت آن، توجه جهانیان را جلب کرده و امکانات نیز در این عرصه بیشتر گردیده است.

نشریه از قول آیسا یا اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان می نوسید: صنعت سنگ مرمر در افغانستان از سال 2008 به اینسو شصت در صد رشد کرده است. فارن پالیسی نوشته: افغانستان سنگ مرمر را به اروپا، امریکا و دیگر کشور های آسیایی صادر کرده و از آن در حدود پانزده میلیون دالر عاید حاصل می کند.

نشریه گفته اگر صادرات مرمر افغانستان بیشتر تنظیم گردد می تواند سالانه 700 میلیون دالر عاید داشته باشد. آگاهان به این باور اند که رشد و رفاع اقتصادی با بودن امنیت امکان پذیر است اما اگر یک استراتیژی موفق وجود داشته باشد میتوان این مفکوره را نیز تغیر داد.

این به این معنی که به ارزش میلیارد ها دالر صنعت سنگ در غرب افغانستان موجود است که با رشد آن امنیت نیز میتواند در آنجا تامین گردد. با آنکه در حال حاضر امنیت در غرب افغانستان چندان خوب نست اما صنعت مرمر در آنجا ادامه دارد.


نیویارک تایمز
روزنامه نیویارک تایمز در مورد حملات احتمالی طالبان در زمستان امسال نوشته است که:
یک مقام ارشد امریکایی بروز سه شنبه هشدار داده است که احتمال ازدیاد حملات طالبان در زمستان امسال می رود و ممکن قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آنکشور هرج و مرج برپا گردد.

روزنامه نوشته: افغانستان یک کشور کوهستانی است که در زمستان ها بارش برف به اندازه زیاد می باشد و این باعث می شود تا مخالفان در این فصل سال بیشتر به استراحت بپردازند.

روزنامه به قول از یک مقام ارشد امریکایی که در اجلاس وزرای دفاع ناتو شرکت کرده و از گرفتن نامش خود داری نموده نوشته است که:
بر اساس اطلاعات استخباراتی و گفته های مقام های افغان، جنگجویان تلاش دارند تا انتخابات ماه اپریل سال 2014 را مختل کنند.
XS
SM
MD
LG