لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۷

افزایش قیمت مواد سوخت در آستانهء زمستان در شهر کابل


شماری از باشنده های شهر کابل می گویند، مانند سال های گذشته امسال نیز با فرا رسیدن فصل زمستان قیمت مواد سوخت مخصوصاً چوب و بوره اره افزایش یافته است.

آنان می گویند که نهاد های مربوط قیمت مواد سوخت بررسی را نمی کنند و همین مساله سبب شده تا دکانداران قیمت مواد را به خواست خودشان تعیین نمایند.

کریم و محمد دو تن از این افراد به روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی مشکلات شانرا چنین بیان کردند:

« سال گذشته من یک خروار چوب را به قیمت خریدم اما امسال هنوز زمستان نرسیده قیمت یک خروار چوب به شش و نیم هزار افغانی رسیده است و هوا که سرد شد امکان دارد تا هشت هزار افغانی نیز افزایش یابد کسی که توان خرید را دارد خوب ولی کسیکه در روی بازار روز سه صد افغانی کار می کند برای آنها بسیار مشکل است. »

به اساس معلومات برخی از چوب فروشی های شهر کابل، اکنون یک خروار چوب بلوط به قیمت 6600 افغانی به فروش می رسد در حالی که همین مقدار چوب حدود دو ماه قبل 5500 افغانی به فروش می رسد.

در عین حال قیمت یک خروار بوره اره از 6500 افغانی به حدود 10 هزار افغانی افزایش یافته است.

برخی از چوب فروشان شهر کابل، افزایش تقاضا و بلند رفتن محصول گمرکی را از عمده ترین دلایل افزایش قیمت مواد سوخت در کشور می خوانند.

فقیر محمد یکتن از این چوب فروشان:
« قیمت ها بالا شده چند وقت پیش به قیمت صد کم شش هزار می فروختیم اما حالا به شش هزارو پنجصد افغانی رسیده است و تا رسیدن زمستان نرخ ها بیشتر افزایش میابد، بوره اره نیز از هشت هزار الی 10 هزار افغانی به فروش می رسد. »

این بار نخست نیست که قیمت چوب افزایش میابد بلکه در جریان سال های گذشته نیز برعلاوه چوب قیمت گاز و تیل نیز در فصل سرما بلند می رفت.

مردم عام با انتقاد از کارکردهای دولت می گویند که شاروالی کابل باید در قسمت کنترول قیمت مواد سوخت اقدامات جدی را رویدست گیرد.

این مساله را با مقامات شاروالی کابل در میان گذاشتیم آنها می گویند که در قانون اساسی کشور اقتصاد بازار آزاد تعیین شده و به همین دلیل آنان صلاحیت تعیین قیمت به دکانداران را ندارند.

عبدالقادر آرزو رییس نشرات شاروالی کابل گفت:
« قبلاً شاروالی کابل یک ریاست داشت تحت نام کنترول قیام که نرخ نامه ها توزیع می شد و مراقبت جدی صورت می گرفت فعلاً چون اقتصاد کشور ما اقتصاد آزاد است و فروشنده های جنس در شهر انصاف ندارند بحث جدا است، و اقتصاد بازار آزاد این اجازه را به دولت یا شاروالی نمی دهد که نرخ وضع کند بالای امتعه در بازار. »

از سوی دیگر وزارت تجارت و صنایع افغانستان می گوید که بلند رفتن قیمت مواد سوخت در جهان تاثیر مستقیم بالای مارکت های این کشور دارد.

مسوولان این وزارت می گویند که قیمت تیل و گاز با در نظر داشت افزایش قیمت آن در مارکت های جهانی در افغانستان نیز سید صعودی داشته است.

بسیاری از باشنده گان شهر کابل می گویند که اگر شرایط به همین گونه ادامه یابد، ممکن زمستان سخت را پیش رو داشته باشند.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG