لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۰۹

کمیسیون شکایات انتخاباتی، 313 مورد شکایات را دریافته کرده است


نادر محسنی سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان
کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان می گوید، به زودی بررسی ها در خصوص شکایات رسیده به این کمیسیون آغاز می گردند.

نادر محسنی سخنگوی این کمیسیون به روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت پس از اعلام فهرست ابتدایی انتخابات آینده افغانستان 313 مورد شکایت را دریافت کرده اند.

آقای محسنی افزود که 17 مورد این شکایات در خصوص نامزدان احتمالی ریاست جمهوری به ثبت رسیده اند که به گفته وی بیشتر در اعتراض به فهرست ابتدایی انتخابات اند.

به گفته وی احتمال آن می رود که تعدادی از نامزدان حذف شده با ارایه اسناد و مدارک به فهرست نهایی انتخابات آینده راه یابند و یا از آن حذف گردند:

«طبیعی است که در جریان رسیده گی اگر فردی مدارک موثقی مبنی بر به گونه نادرست از فهرست ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری باز مانده باشد ارایه کند دوباره شامل این فهرست خواهد شد. و این هم امکان دارد که اعتراضات و شکایاتی در برابر افراد که در فهرست شامل اند درج گردند و هرچند که آن فرد در فهرست شامل باشد پس از بررسی ها از آن حذف گردد، این همه امکان پذیر اند. »

آقای محسنی افزود که بررسی های این کمیسیون پس از چهل و هشت ساعت از اعلام فهرست ابتدایی آغاز می گردند.

به اساس معلومات، برای انتخابات ریاست جمهوری سال آينده، بیست وهفت تن و برای شورای های ولایتی بیش از سه هزار تن در کمیسیون مستقل انتخابات ثبت نام کرده بودند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به روز سه شنبه فهرست ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال 1393 را اعلام کرد.

در این فهرست ابتدایی از میان بیست و شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری تنها 10 تن به رقابت های انتخاباتی راه یافتند.

همچنان در این فهرست بیش از دو هزار و هفتصد تن در انتخابات شوراهای ولایتی راه پیدا کرده اند.

در این حال شماری از نامزدان حذف شده از فهرست ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در افغانستان می گویند که برای بررسی اسناد شان به کمیسیون شکایات انتخابات شکایت کرده اند.

آنان ادعا دارند که هیچ مشکلی در اسناد آنان وجود نداشته و تمام شرایط کاندیداتوری را تکمیل نموده اند.

انوار الحق احدی و داوود سلطانزوی دوتن از نامزدان حذف شده در مورد گفتند:
« مطابق اصول انتخابات اعتراض خود را به کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی سپرده ایم امید است که بررسی آن زمینه را برای اشتراک ما در انتخابات آینده به حیث کاندید ریاست جمهوری مساعد سازد. »
« ما می خواهیم بدانیم و مطابق به قانون باید آگاه باشیم و برای ما گفته می شد که علت در چی بوده است، ما دنبال این مساله استیم و آن را حل می کنیم. »


کمیسیون مستقل انتخابات عدم ارائه اسناد در رابطه به اوصاف و شرایط که در قوانین ذکر شده و داشتن تابعیت دو گانه این افراد را از دلایل حذف شان از فهرست ابتدایی نامزدان ریاست جمهوری عنوان کرده است.

به گفته این کمیسیون اسناد نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی به گونه دقیق و شفاف بررسی شده و از روند آن نظارت کامل صورت گرفته است.

اما شماری از نهاد های نظارت کننده از انتخابات می گویند که روند بررسی اسناد نامزدان به دور از حضور نهاد های جامعهء مدنی و رسانه ها صورت گرفته است.

قرار است فهرست نهایی نامزدان ریاست جمهوری و شورای های ولایتی در بیست و پنجم ماه عقرب اعلام شود این که چه تعداد از نامزدان احتمالی ریاست جمهوری و شورا های ولایتی دوباره به این فهرست راه یافته و یا از آن حذف می شوند با گذشت زمان معلوم خواهد شد.


سحر لیوال
XS
SM
MD
LG