لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۹

دانش: نگرانی ها در مورد افزایش حملات طالبان بیجا است


وزارت داخلهء افغانستان می گوید، نیرو های افغان در زمستان امسال آماده گی کامل دارند و به هیچ کس اجازه نخواهند داد وضعیت موجود کشور و روند انتخابات آینده را مختل سازد.

نجیب الله دانش معاون سخنگوی این وزارت به روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که آنها به توانایی نیرو های امنیتی افغان باور کامل دارند.

آقای دانش در عین حال گزارش های را نیز بی اساس می خواند که در آن گفته شده حملات مخالفان مسلح در زمستان امسال شدت خواهند گرفت:

« ما زمستان را که در پیشرو داریم در کل آماده گی های لازم جهت دفع حملات تروریستی گرفته شده است هیچگونه تشویش و نگرانی نداریم. ما نسبت به سال گذشته از احضارات، تجهیزات و مورال عالی نیرو های ما برخوردار بودیم بناً این گزارش که نشر شده آنرا تایید کرده نمی توانیم. »

روزنامه نیویارک تایمز در شمارهء اخیرش به نقل از یک افسر امریکایی نوشته است که طالبان مسلح در زمستان امسال حملات شان درافغانستان را تشدید می بخشند.

نیویارک تایمز از این افسر امریکایی نام نبرده اما گفته است که این فرد یکی از اشتراک کننده گان نشست اخیر وزراء دفاع ناتو در بروکسل مرکز بلجیم بوده است.

در گزارش این روزنامه گفته شده که معلومات استخباراتی و مقام های افغانستان نشان میدهند که هدف از افزایش حملات طالبان درجریان زمستان مختل ساختن انتخابات آینده درافغانستان است.

تلاش کردیم در مورد این گزارش دیدگاه وزارت دفاع افغانستان را هم داشته باشیم اما سخنگوی این وزارت حاضر به گفتگو با ما نشد.

در این حال شماری از آگاهان امور نظامی می گویند که تمام پلان های طالبان از سوی پاکستان طرح ریزی میشود و اگر این کشور بخواهد طالبان در زمستان امسال به حملات شان ادامه خواهند داد.

اسدالله ولواجی یکی از این آگاهان باور دارد که حکومت افغانستان بخاطر متوقف ساختن فعالیت های طالبان باید با پاکستان به تفاهم برسد:

« هم امریکا و هم پاکستان در همین چند مدت اینرا تکرار میکنند که هر دولتی که در افغانستان به وجود میاید باید طالبان در آن سهم داشته باشند. رهبری طالبان حالا در داخل خاک پاکستان است و اگر پاکستان نخواهد طالبان نمیتواند اینکار عملی شود پس در این مورد باید با پاکستان تفاهم صورت گیرد. »

نگرانی ها از افزایش حملات طالبان مسلح در جریان زمستان و در آستانه انتخابات در حالی بیشتر شده که ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان در یک پیام اش انتخابات آینده را تحریم کرده است.

ملا عمر همچنان از تمام افغانها خواسته است که از اشتراک در این انتخابات خود داری کنند.

درعین حال شماری دیگر از کارشناسان با توجه به این موقف طالبان میگویند که ممکن این گروه بخاطر برهم زدن انتخابات از هر راه ممکن کار گیرد.

اما حکومت افغانستان بار ها اطمینان داده است که بخاطر تامین امنیت انتخابات آینده از هیچگونه تلاش دریغ نخواهد کرد.


فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG