لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۳۹

یک پدر بخاطر اجرای دستور حکم چند ملا، دخترش را کشت


نشریه فارن پالیسی در مورد وضعیت زن ها در افغانستان مقالهء را به چاپ رسانده که از قصه زندگی یک دختر جوان در بادغیس آغاز گردیده است.
نشریه نوشته: مردی در بادغیس برای اجرای حکم چند تن از ملا های قریه اش، مجبور به کشتن دختر اش گردید.

شوهر این دختر در ایران بود و او با یکی از اقارب نزدیک خود فرار کرده بود. فارن پالیسی نوشته: این رویداد نمونهء کوچک آن رویداد های است که ادعا ها و حمایت حکومت افغان را در مورد حقوق زن ها در آن کشور زیر سوال قرار می دهد.

با آن که بعد از سقوط رژیم طالبان در افغانستان، جامعه جهانی میلیارد ها دالر را در پهلوی بازسازی برای فعالیت های حقوقی در آن کشور کمک کرده اما اکثریت زن ها هنوز هم از حقوق شان محروم اند.

نشریه فارن پالیسی نوشته: اکنون که نیرو های خارجی در حال خروج از افغانستان اند، به نظر می رسد که علاقمندی کابل برای حفظ حقوق زن ها کاهش یافته است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه گذشته بحث آزاد سالانه اش را در مورد وضعیت زن ها در کشور های جنگ زده انجام داد.

فارن پالیسی افزوده، اگر چه برای بهبود وضعیت زن ها در افغانستان نیاز به کار فراوان است اما موقف زن ها در عرصه های حقوقی رشد کرده است.

قانون اساسی جدید، حقوق زن و مرد را برابر خوانده و بر اساس آن هر دو از مصونیت قانونی یکسان برخوردار اند.

قانون جلوگیری از خشونت علیه زن ها در سال 2009 بر اساس فرمان رییس جمهور کرزی نافذ شد که در آن تجاوز جنسی بالای زن جرم پنداشته شد و این خودش در تاریخ افغانستان نظیر ندارد.

بر اساس قانون، حکومت افغانستان مسوول است تا زن ها را از عروسی های اجباری، عروسی در سن خرد و هر نوع اذیت و آزار جنسی و لفظی محفوظ نگهدارد.

فارن پالیسی نوشته: با گذشت هر روز، زن ها در افغانستان از حقوق شان بیشتر با خبر می شوند. با آن هم این یک آغاز است.

بسیاری از موارد خشونت علیه زنها پنهان باقی می ماند و قانون به ندرت کسی را به جرم خشونت علیه زن مجرم شناخته است.

به گفته فارن پالیسی، هنوز هم همانند قضیه بادغیس که یک پدر مجبور به کشتن دختر اش گردید، بسیاری از مسایل در مورد زن ها را جرگه های قومی فیصله می کنند.
XS
SM
MD
LG