لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۲

مسالهء استخبارات امریکا بر اجلاس اتحادیه اروپا سایه افگند


انتظار می رود اجلاس رهبران و نمایندگان کشور های اروپایی امروز هم ادامه یابد.

پیش از برگزاری اجلاس رهبران اتحادیه اروپا، انتظار می رفت روی مشکلات اقتصادی در کشور های اروپایی و همچنان آمدن مهاجرین از افریقای شمالی و شرق میانه به این قاره گفتگو شود.

اما در روز نخست این نشست بررسی تیلفون موبائیل انگلا مرکل صدراعظم جرمنی توسط استخبارات امریکا بر آجندای این اجلاس سایه افگند.

خانم مرکل دیروز فوراً پس از رسیدن به اجلاس اتحادیه اروپا گفت: باید فضای اعتماد میان این اتحادیه و امریکا دوباره ایجاد شود:

« زمانیکه ما در مورد امنیت ملی امریکا صحبت می کنیم، من به صراحت به رییس جمهور امریکا گفته بودم که نباید هیچگاهی چنین کاری میان دوستان صورت گیرد. من در ماه جون هم که اوباما در برلین بود، گفته بودم و دیروز هم برایش تلیفون کردم و دوباره گفتم. این تقاضای تمام جرمن هاست، حرف شخصی من نیست. برای تمامی هموطنانم است و ما با متحدین و شریکان ما به اعتماد نیاز داریم، این اعتماد باید سر از نو ایجاد شود.»

رییس جمهور امریکا روز چهارشنبه به انگلا مرکل اطمینان داد که اداره های استخباراتی آن کشور، موبائیل وی را بررسی نکرده اند.

اما جی کارنی سخنگوی قصر سفید از دادن توضیحات در این مورد خود داری کرد که آیا در گذشته تلیفون خانم مرکل بررسی شده است یا نه:

« ما از طریق شبکه های دیپلوماتیک، با متحد نزدیک ما جرمنی، در سطح عالی روابط مستقیم داریم و امریکا در یک سطح بلند در تهدید های امنیتی، به همکاری هایش با جرمنی خیلی ارزش می دهد. چنانکه رییس جمهور امریکا گفته است: ما به جمع آوری اطلاعات استخباراتی باز هم غور می کنیم تا مطمئین شویم که همان توازن که از آن یاد آوری کردم، حفظ شده است. فرا تر از این من نمی خواهم تا در این مورد و یا قضایای خاص دیگر که تا حالا گزارش های شان نشر شده، صحبت کنم.»

گزارش ها در مورد بررسی تلیفون انگلا مرکل در حالی پخش می شود که پیش از این گفته شده بود: اداره امنیت ملی امریکا، میلیون ها تلیفون را در فرانسه بررسی کرده است.

فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه گفته که می خواهد این موضوع را در آجندای اجلاس رهبران اتحادیه اروپا شامل سازد.
XS
SM
MD
LG