لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۴

محمدی: توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا امضا خواهد شد


بسم الله محمدی وزیر دفاع افغانستان
وزیر دفاع افغانستان اطمینان داده که توافقنامهء امنیتی و دفاعی با ایالات متحده امریکا امضا خواهد شد.

جنرال بسم الله محمدی به روز پنجشنبه در صحبت با خبرنگاران در برلین پایتخت جرمنی گفت: لویه جرگه مشورتی که قرار است در مورد حضور نیرو های امریکایی پس از سال 2014 برگزار شود، توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا را تصویب خواهد کرد.

رییس جمهور کرزی پیش از این گفته بود: روی این توافقنامه با امریکا قسماً به توافق رسیده اند اما به گفته وی، بعد از تصویب لویه جرگه، شورای ملی افغانستان صلاحیت تصمیم گیری در مورد امضای توافقنامه امنیتی را دارد.

حالا وزیر دفاع افغانستان می گوید: اطمینان دارد در لویه جرگهء که قرار است در اواخر ماه عقرب برگزار شود، آرای اکثریت شرکت کننده ها، برای امضای این توافقنامه مثبت خواهد بود.

در گذشته گفته می شد که افغانستان و ایالات متحده روی برخی مواد این توافقنامه، اختلاف دارند اما در جریان سفر ماه گذشته جان کری وزیر خارجه امریکا به کابل و دیدارش با رییس جمهور کرزی، گفته شد که تنها یک مورد اختلاف میان هر دو کشور وجود دارد و در سایر موارد هر دو جانب به توافق قسمی دست یافته اند.

دادن مصونیت قضایی به نیرو های امریکایی پس از سال 2014 موضوع اصلی بحث در لویه جرگه است و ایالات متحده می گوید: اگر این مساله از سوی افغانستان تصویب نشود، هیچ عسکر آن کشور پس از سال 2014 در افغانستان باقی نخواهد ماند.

با تصویب و دادن مصونیت قضایی، عساکر امریکایی در صورت ارتکاب جرم در افغانستان، در ایالات متحده محاکمه خواهند شد.

حالا وزیر دفاع افغانستان پیامی نسبتاً واضح به امریکا داده که لویه جرگه، این توافقنامه را تصویب می کند.

بسم الله محمدی روز پنجشنبه پس از شرکت در اجلاس وزرای دفاع کشور های عضو ناتو در بروکسیل وارد جرمنی شد.

او در اجلاس ناتو با همتایانش از کشور های مختلف، روی آموزش و دادن مشوره به نیرو های افغان پس از سال 2014 گفتگو کرد.

ناتو در این نشست در مورد طرح حفظ حضور نیرو هایش در افغانستان پس از پایان ماموریت نظامی قوای بین المللی در پایان سال 2014 توافق کرد.

اندریس فوگ راسموسن منشی عمومی ناتو با اشاره به این توافق گفت که باید برای حضور نیرو های بین المللی در افغانستان پس از سال 2014 یک چهارچوب قانونی ایجاد شود تا بر اساس آن شماری از نیرو های ناتو در این کشور باقی بمانند.

اما متحدین در نشست دو روزه ناتو در مورد تعداد این سربازان به توافق نهایی نرسیدند، زیرا در حال حاضر، بحث ها در رابطه با موافقتنامه امنیتی میان امریکا و افغانستان ادامه دارد.
XS
SM
MD
LG