لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۴

تا سال 2016 ولایات سمت شمال افغانستان از برقی کافی مستفید خواهند شد


ادارهء انکشافی ایالات متحدهء امریکا یا USAID مبلغ 300 میلیون دالر امریکایی را برای نصب دو پایه توربین گازی تولید برق به تصدی افغان گاز شبرغان مساعدت می کند.

انجنیر محمد صالح، رییس تصدی افغان گاز شبرغان در یک مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی گفت: کار های مقدماتی این پروژه آغاز شده است که تا سال 2016 میلادی به پایه اکمال خواهد رسید.

وی می گوید، این دو توربین هر کدام قدرت تولید 200 میگاوات برق را دارا می باشد که در یک شبانه روز به مقدار یک میلیون متر مکعب گاز نیاز دارد:

« در قسمت گاز توربین ها 3 حلقه چاه که در ساحه جمعه و باشی کود که کار های اداری آن تمام شده با کمپنی ترک قرارداد صورت گرفته است. پول آن را یو اس ای آی دی می دهد کار عملی آن نیز عنقریب شروع می شود که با فعال شدن آن ما در شبرغان در جوار فابریکه جرقدوق، دو پایه گاز توربین نصب می کنیم که با ظرفیت 200 میگاوات برق تولید می شود و صفحات شمال را تحت پوشش قرار می دهیم.»

انجنیر محمد صالح می گوید، برای تامین گاز مورد نیاز این توربین ها، دو حلقه چاه گاز سابقه در ساحهء دشت لیلی در حال بازسازی است و یک حلقه چاه جدید در ساحهء جمعه بازار ولایت فاریاب حفاری می گردد که از هر سه این چاه در یک شبانه روز یک میلیون متر مکعب گاز استخراج خواهد شد.

او گفت: با فعال شدن این دو توربین، بر علاوه اینکه نیازمندی برق ولایت جوزجان مرفوع می گردد، برای فابریکه کود برق بلخ نیز انتقال و ضمناً تمامی صفحات شمال را نیز تحت پوشش قرار می دهد:

« ما در قدم اول ولایت فاریاب، جوزجان، سرپل، بلخ، سمنگان و تا دیگر ولایاتی که امکانات که ما داریم برای شان برق می دهیم.»

به گفته رییس تصدی افغان گاز شبر غان، کار این پروژه با یک شرکت ترکی به امضا رسیده است که با آغاز آن برای صد ها تن از باشنده گان شهر شبرغان زمینه کار مساعد می گردد.

ولایت جوزجان یکی از ولایات گاز خیز شمال کشور است که قرار معلومات ریاست تصدی افغان گاز، برای فعلاً در اطراف شهر شبرغان بیشتر از 300 نوع چاه های اکتشافی، چاه های استخراجی، چاه های سایز میکی و چاه های مشاهداتی قبلاً حفر گردیده که در این چاه ها، 150 میلیارد متر مکعب گاز تثبیت شده است که از آن جمله تقریباً 40 میلیارد آن استخراج شده و بالای متباقی آن کار شروع خواهد شد.

در حال حاضر در ساحات معادن جرقدوق، خواجه گوگردک، یتیم تاق و شکرک شبرغان در مجموع 36 حلقه چاه استخراج گازی فعال بوده که گاز آنها توسط باشندگان شهر شبرغان، کسبه کاران، راننده های تکسی شهری و فابریکات کود برق مزار شریف به مصرف می رسند.

خبر نصب گاز توربین های تولید برق در شبر غان در حالی به گوش مردم می رسد که بیشتر از 30 هزار خانواده در جوزجان از 16 میگاوات برق وارداتی کشور ترکمنستان استفاده می نمایند که با نزدیک شدن فصل زمستان مردم این ولایت با کمبود برق مواجه می شوند.

اما بایمراد قویینلی والی جوزجان که در حال حاضر در ترکمنستان بسر می برد، قبل از رفتن به آن کشور اطمینان داده است که در این سفر خود به کشور ترکمنستان، مشکل کمبود برق مردم جوزجان را حل خواهد کرد.

گزارشگر: محمد عالم رحمانیار
XS
SM
MD
LG