لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۷

ورود اصلاحات سبب ایجاد مشکلات در شفاخانهء بغلان شده است


نبود سرویس اورتوپیدی یا استخوان در شفاخانه ولایت بغلان مشکلات زیاد را برای نیازمندان این بخش بخصوص مجروحین حادثات که به این شفاخانه مراجعه می کنند، ببار آورده است.

این مشکل از چند سال بدینسو که وزارت صحت شعبه مذکور و چند شعبه دیگر مانند گوش و گلو، چشم، جلدی و عقلی و عصبی را از شفاخانه ولایتی بغلان تحت نام ریفورم یا اصلاحات حذف کرد، بوجود آمده است.

حذف این بخش ها از تشکیل ریاست صحت عامه بغلان، مشکلات زیاد را برای نیازمندان این بخش ها بخصوص مرجروحین حوادث ترافیکی، یا انفجارات که دچار کسر استخوان می شوند، ببار آورده است.

از آن جاییکه از مدت زیاد بدین سو شفاخانه های بغلان از معالجه این دسته از مجروحین عاجز مانده اند، تمامی این ها حتی در وخیم ترین وضع به کندز، مزار و یا هم مرکز کشور منتقل شده اند.

انتقال این دسته از مجروحین به ولایات دیگر که ساعت ها را در بر می گیرد سالانه موجب هلاکت چندین تن از آنان تا رسیدن به شفاخانه های دیگر شده است.

سید امرالله کسی که پای برادر اش شکسته و شفاخانه ولایتی بغلان از تداوی آن عاجز مانده است می گوید:
« دولت به نام ریفورم مشکل زیاد را برای ما مردم ببار آورد زیرا برادر من که پایش شکست اینجا تداوی نشد و مانند برادر من هر روز اینجا دست و پا شکسته میاید ولی جواب میابد، عدهء داد و فریاد می کنند وعدهء هم جنگ، ولی سودی ندارد برای اینکه اینجا هم داکتر و هم شعبه معالجه استخوان را از تشکیلات خود حذف کرده اند.»

بغلان که از تونل شمالی تا کندز، سمنگان و بامیان شاهراه دارد، حوادث ترافیکی زیاد هم در آن که اکثراً همراه با تلفات و صدمات می باشند، رخ می دهد.

افزون بر این، سال هاست که بغلان شاهد انفجارات و جنگ های زیاد بوده و در آن نیز عدهء زیاد صدمات استخوانی دیده اند و هنوز این حالت دوام دارد.

مردم، مسوولان صحت عامه را مقصر می دانند که چرا در شفاخانه چنین ولایت حادثه خیز، بخش معالجه استخوان وجود ندارد.

داکتر امر الدین اشرفی سرپرست ریاست صحت عامه بغلان که فعال سازی مجدد بخش استخوان و سایر بخش های حذف شده را دور از صلاحیت خودش می داند، گفت:
« این بخش ها چند سال پیش ریفورم شد و از میان رفت، ولی ما جداً به فعال سازی مجدد آن نیاز داریم زیرا چون از اینجا شاهراه شمال عبور می کند حوادث زیاد ترافیکی دارد. و ما دل نخواسته یا واضح تر بگویم با خجالتی مروحین را به کندز، مزار و یا هم مرکز کشور روان می کنیم.
من این مشکل را بار بار به مقامات عالی مطرح کرده ام و باز هم تلاش می کنم تا کاری را در زمینه فعال سازی شعبات حذف شده بخصوص اورتوپیدی انجام بدهم.»


اما اسدالله شهباز سرپرست شورای ولایتی بغلان می گوید تا زمانی که این مشکل را حل نسازد، آرام نمی نیشیند:
« ما این مشکل را درک می کنیم و می دانیم که این یک اصلاحات نه بلکه یک مشکل آفرینی شده است. من با وزیر صاحب صحت همین موضوع و نیازمندی های دیگر مان را گفته ام و به همین خاطر در آینده نزدیک به کابل می روم و موضوع را جدی تر با مقامات مطرح می کنم که باید این مشکل حل شود.»

باید گفت که این تنها شفاخانه مرکزی ولایت بغلان نیست که فاقد بخش معالجه استخوان و بخش های دیگر مانند گوش و گلو، چشم، جلدی و عقلی و عصبی می باشد، بلکه شفاخانه ولایتی سمنگان نیز که در جوار بغلان و بر سر راه کابل - مزار قرار دارد، دچار مشکل مشابه می باشد.

بشیر احمد غزالی، بغلان
XS
SM
MD
LG