لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۲

وزارت خارجهء آلمان سفیر امریکا در برلین را احضار کرد


وزارت خارجهء آلمان در اعتراض به ادعا های که گویا تماس های تلیفونی انگیلا مرک صدر اعظم این کشور توسط ایالات متحدهء امریکا تعقیب و بر رسی شده، سفیر امریکا در برلین را احضار کرده است.

احضار سفیر امریکا به وزارت خارجهء آلمان یک رویداد غیر عادی در روابط میان آلمان و ایالات متحده است.

این دو کشور از سال ها به اینسو دوست و هم پیمان همدیگر اند.

دیروز انگیلا مرکل صدر اعظم آلمان با بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده، تماس تلیفونی گرفت و از اینکه ممکن تماس های تلیفون موبایل اش توسط یک ادارهء استخبارات امریکا بررسی شده باشند، شکایت کرد.

ستیفن سابیرت سخنگوی حکومت آلمان گفت، مرکل به اوباما گفته است، در صورتی که ادعا ها درست ثابت شوند، این کار امریکا به اعتماد میان دو کشور آسیب جدی می رساند.

درین حال قصر سفید می گوید که اوباما به مرکل اطمینان داده که اداره های استخباراتی امریکا تماس های تلیفونی او را تعقیب و بررسی نکرده اند.

جی کارنی مسوول رسانه ها در قصر سفید دیروز در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت:

« رییس جمهور اوباما و صدراعظم مرکل در بارهء ادعا های که گویا ادارهء امنیت ملی ایالات متحده گفتگو های تلیفونی صدراعظم آلمان را بررسی و اخلال کرده است، صبحت تلیفونی کردند. و می توانم به شما بگویم که رییس جمهور اوباما به صدر اعظم مرکل اطمینان داد که ایالات متحده تماس های تلیفونی وی را بررسی نمی کند و نخواهد کرد. ایالات متحده به همکاری های نزدیک با آلمان ارزش زیاد قایل است.»

جی کارنی با این هم نگفت که آیا در گذشته تماس های تلیفونی انگیلا مرکل توسط امریکا شنیده و بررسی شده اند یا خیر، اما افزود که ایالات متحده در مجموع شیوهء جمع آوری اطلاعات توسط اداره های استخباراتی اش را بررسی می کند و درین جریان نگرانی آلمان نیز در نظر گرفته می شود:

« هر دو رهبر موافقت کردند که همکاری میان اداره های استخباراتی کشور های شان را به خاطر حفظ امنیت هر دو کشور، امنیت هم پیمان های شان و همچنان حفظ اطلاعات خصوصی اتباع آنها بیشتر سازند.»

ادوارد سنودن یک قراردادی پیشین ادارهء امنیت ملی امریکا افشا کرده که حکومت امریکا از سراسر جهان مجموعهء بزرگی از تماس های تلیفونی و انترنتی را ضبط کرده است.

همین موضوع انتظار می رود در صدر آجندای مذاکرات امروز میان رهبران کشور های عضو اتحادیهء اروپا قرار گیرد.

فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه خواستار آن شده که در جلسهء سران اتحادیهء اروپا امروز بروکسل بالای همین موضوع بحث جدی شود.

رهبران اتحادیهء اروپا جلسهء شان را اواخر امروز آغاز می کنند.

در حاشیهء این اجلاس، انگیلا مرکل صدر اعظم آلمان و فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه با هم دیدرا می کنند و مشخصاً در بارهء احتمال بررسی تماس های تلیفونی و انترنتی اروپاییان توسط ماموران استخباراتی امریکا، گفتگو خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG