لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۴

افزایش زنان فروشنده در شماری از مارکیت های شهر کابل!


کار زنان به عنوان فروشنده در فروشگاه های بزرگ در شهر کابل، در یازده سال گذشته پیشنه نداشته است.

اکنون یک تعداد زنان از طریق کار فروشندگی در مارکیت های بزرگ لباس و لوازم خانه، مشکلات اقتصادی خانواده های شان را حل می کنند.

برای صحبت با این خانم ها و چگونگی کار شان، به شماری از مارکیت های شهر رفتم تا از حال و احوال این زنان فروشنده معلومات بدست بیاورم.

« ما فعلاً در یکی از مغازه های شهر کابل قرار داریم هم اکنون در دکانی استیم که فروشنده آن یک خانم است از این خانم می پرسیم که چگونه به فروشندگی علاقه پیدا کرده است؟

او می گوید: من بخاطر علاقه مند به فروشندگی شدم چرا که در همه مغازه ها مرد ها کار می کنند و تعداد زنان کم است، خواستم که نشان بدهم که ما هم کار کرده می توانیم و به این معنی نیست که تنها مرد فروشنده بوده می تواند به این خاطر من اینکار را می کنم.
لباس می فروشیم همرای خانم ها در قسمت خریداری لباس ها کمک می کنیم.»


این زنان در بخش فروش لباس، لوازم آرایش، بازیچه های اطفال و در بخش های مختلف دیگر در مارکیت های بزرگ تجارتی مثل گلبهار سنتر، روشان پلازا، رضایی سنتر و چندین مارکیت دیگر فروشنده اند.

این زنان می گویند که مشتریان دکان و خریداران لوازم شان را زنان و مردان تشکیل می دهند.

اما آیا در جریان کار با زنان فروشنده برخورد درست از سوی مشتریان صورت می گیرد؟

شماری از خانم های فروشنده می گویند که آنان با کار فروشندگی خیلی خود را راحت احساس می کنند و به گفته آنها زمانیکه زنان متوجه می شوند که فروشنده زن است بیشتر به دکان شان مراجعه می کنند.

فهیمه خیراندیش و نوریه رضایی دو خانمی اند که یکی در یک مغازه بزرگ لوازم آرایش وعطریات و دیگر آن در دکان بازیچه فروشی کار می کنند:

« زمانیکه مشتری زن می باشد همراه من به شکل بسیار راحت می تواند جنس را خریداری کند دیروز یک مشتری آمد همراه ما صحبت می کرد گفت زمانیکه فروشنده مرد باشد ما گفته نمی توانیم که این جسن یا آن جنس را می خواهیم اما اگر زنان باشند می توانیم به شکل راحت جنس را خریداری کنیم.»

« مردم در این مغازه با من بسیار رویه خوب می کنند، هیچ کس به کسی غرض ندارد، من در اینجا بسیار راحت استم.»

شماری از زنان در باغ زنانه کابل هم مصروف فروشندگی اند اما این محل تنها به زنان اختصاص داده شده است.

به اساس معلومات وزارت تجارت و صنایع افغانستان، هم اکنون 1700 خانم جواز فعالیت سرمایه گذاری را از سوی این وزارت اخذ کرده اند.

گرچه ظاهراً در چند سال اخیر حضور زنان در عرصه تجارت پُررنگ بود، اما شماری از زنان تجارت پیشه می گویند که تهدیدات امنیتی سبب شده تا آنان نتوانند کار و بار شان را طوریکه لازم است، توسعه بدهند.

زنان سرمایه گذار می گویند که در جریان کار با مشکلات و تهدیدات زیاد مواجه اند، این معضله باعث شده که در بسیاری موارد پروژه های مهم تجاری را از دست دهند.

در این حال مسوولان وزارت تجارت و صنایع افغانستان می گویند که برنامهء خاص را جهت رشد زنان در بخش تجارت و سرمایه گذاری روی دست دارند.

وحیدالله غازی خیل سخنگوی وزارت تجارت و صنایع به روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که آنها می خواهند سهم زنان در تجارت و فروشندگی را بیشتر سازند:

« وزارت تجارت و صنایع افغانستان برنامه های خاص را برای زنان دارند. یعنی آنها را آموزش می دهد، تشویق و کمک می کند و از کمک های خارجی برای شان قرضه می گیرد تا زنان افغان بتوانند تجارت داشته باشند و در آن پیشرفت کنند.»

حضور زنان در عرصه تجارت و سرمایه گذاری در افغانستان در حالی رو به افزایش است که نداشتن امنیت کاری و کمبود مهارت در عرصه تجارت از مشکلات عمده فرا روی زنان تاجر در کشور می باشد.

زنان تجارت پیشه می گویند که هنوز آموزش ها برای بالا بردن مهارت ها و نیز تولیدات صنعتی و صنایع دستی از سوی زنان به میزان قابل رقابت در بازار آزاد نرسیده و سراسری نشده است.

این زنان از حکومت می خواهند که باید بخاطر رشد تجارت و سرمایه گذاری زنان در بخش های مختلف همکاری کرده و فرصت های لازم را به آنها مهیا سازند.


فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG