لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۸

هشدار کاندیدان حذف شده به کمیسیون انتخابات افغانستان!


داوود سلطانزوی یک تن از کاندیدان احتمالی حذف شده از لست ابتدایی کاندیدان انتخابات آیندهء ریاست جمهوری و شورا های ولایتی افغانستان.
نامزدان حذف شده از فهرست ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری چهل و هشت ساعت جهت ارایه وضاحت در مورد اسناد حذف شدن شان به کمیسیون مستقل انتخابات وقت تعیین کرده اند.

پس از گذشت دو روز از اعلام فهرست ابتدایی انتخابات آینده افغانستان، نامزدان حذف شده از این فهرست، فیصله کمیسیون مستقل انتخابات در این خصوص را غیر عادلانه خواندند.

نامزدان حذف شده شام روز پنجشنبه در یک نشست خبری مشترک حضور یافتند و هشدار دادند که اگر به خواست آنان تا دو روز دیگر رسیدگی صورت نگیرد دست به هر نوع اقدام مدنی خواهند زد.

آنان با نشر قطعنامهء خواهان ارایه وضاحت اسناد و مدارک در خصوص حذف شان از فهرست ابتدایی انتخابات شدند.

یکی از نماینده های نامزدان حذف شده بخشی از این قطعنامه را چنین به خوانش گرفت:
« کمیسیون مستقل انتخابات باید ظرف 48 ساعت در مورد کاندیدان حذف شده، دلایل حذف هر کاندیدان را به گونهء تفصیلی و مستند ارایه کند.»

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به روز سه شنبه فهرست ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال 1393 را اعلام کرد.

در این فهرست از میان بیست و شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری شانزده تن به دلیل داشتن تابعیت دوگانه و مشکلات در کارت های رای دهی حمایوی شان، حذف شدند.

انوارالحق احدی، سيد اسحاق گيلانی، بسم الله شیر، فضل کريم نجيمی، حشمت غنی احمدزى، سرور احمدزى، حميدالله قادری، داوود سلطانزوى، عزيز الله لودين، سلمان علی دوستزاده، فاروق اعظم، خديجه غزنوی، عبدالهادی دبير، نور رحمن لیوال، داکتر داور احمد نادی و نادر احمدشاه احمدزى افرادی اند که نام های شان از این فهرست حذف شده اند.

همزمان با این انتقادات، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید که تا چند روز آینده دلایل حذف این افراد را واضح خواهد ساخت.

نور محمد نور سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی در مورد چنین گفت:
« کمیسیون مستقل انتخابات مصمم است هر چه زود تر تمام دلایلی که چرا 16 نفر از کاندیدان احتمالی از لست ابتدایی حذف شده اند، به شکل کتبی به آنها واضح بسازد و برای شان ابلاغ کند که مشکل شان چه بوده است.»

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید، اگر کمیسیون شکایات انتخاباتی ادعا و اعتراضات نامزدان حذف شده از فهرست ابتدایی انتخابات آینده را درست ثابت کند این افراد می توانند به فهرست نهایی انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان راه پیدا کنند.

قرار است فهرست نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در بیست و پنجم ماه عقرب به نشر برسد.

سحرلیوال
XS
SM
MD
LG