لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۸

آیا نگرانی روسیه در مورد افزایش کشت کوکنار در افغانستان بجاست؟


با آن که مسوولان وزارت مبارزه علیه مواد مخدر افغانستان نگرانی روسیه مبنی بر افزایش احتمالی کشت کوکنار در این کشور را تایید می کنند، اما موفقیت مبارزه با این پدیده را وابسته به همکاری کشور های منطقه می دانند.

به تازه گی ویکتور ایوانوف رییس اداره کنترول مواد مخدر روسیه در اجلاس چهار جانبه آسیای مرکزی که در اسلام آباد برگزار شده بود گفت که در سال جاری کوکنار کشت شده در افغانستان به سطح بالای افزایش یافته است.

اما نجیب الله فهیم مشاور وزارت مبارزه علیه مواد مخدر به روز جمعه به رادیو آزادی گفت که تا اکنون گزارش دقیق در باره آمار کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان از سوی این وزارت به نشر نرسیده، اما تلاش ها به هدف کاهش آن جریان دارد.

وی نگرانی روسیه را در این ارتباط تا حدی بجا می داند، اما تاکید دارد که بدون همکاری کشور های منطقه، کشت و تولید کوکنار و مواد مخدر در افغانستان، کاهش نخواهد یافت:

« پیش بینی می شود که مواد مخدر افزایش یافته باشد، اما باید دیده شود که امروز مواد مخدر به عنوان یک کالای مصرفی در بازار جهانی مطرح است، افزایش ناامنی، ضعف حاکمیت قانون و قرار گرفتن افغانستان در دوره انتقال مسوولیت های امنیتی سبب شده که بخشی از توجه ها از کشت کوکنار منحرف شود و به مسایل امنیت پرداخته شود، همین عوامل مختلف است که می تواند بالای کشت کوکنار تاثیر داشته باشد.»

آقای فهیم همچنان می گوید که در سال جاری بخاطر کاهش کشت مواد مخدر در کشور بیش از یک هزار و دو صد عملیات راه اندازی شده و در نتیجه آن 9 هزار هکتار زمین از وجود مواد مخدر پاکسازی شده است.

به گفته آقای فهیم، بیش از دو هزار تن از افرادی که در بخش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در کشور فعالیت می کردند نیز بازداشت شده اند.

وی می گوید که در همین مدت یک صد و سی تن از نیرو های افغان هم در جریان مبارزه با کشت مواد مخدر در کشور جان باخته اند.

در عین حال برخی از اعضای ولسی جرگه می گویند که وزارت مبارزه علیه مواد مخدر به گونهء جدی در این راستا کار نکرده است.

عبدالودود پوپل یک عضو کمیسیون مبارزه با مواد مخدر ولسی جرگه گفت:

« شکی نیست که کشت کوکنار در افغانستان افزایش یافته است، برای جلوگیری از این حالت باید برای زراعت در کشور زمینه مساعد شود، به دهاقین باید لقمه نان فراهم شود و هم چنان باید زمینه کار مهیا شود، همین کار ها است که باید وزارت مبارزه با مواد مخدر در هماهنگی با وزارت زراعت آن را به پیش ببرند.»

افغانستان هنوز هم در فهرست کشور های جهان، بزرگ ترین تولید کنندهء کوکنار به حساب می آید.

به اساس معلومات وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، هم اکنون بیش از یک میلیون تن در افغانستان معتاد به مواد مخدر اند.

به اساس گزارش ها، بیشتر مواد مخدر که در افغانستان کشت و تولید می شوند به طور قاچاق از طریق روسیه وارد کشور های آسیایی و اروپایی می شود و سالانه صد ها تن را در آن کشور ها به کام مرگ می کشاند.

با آن که حکومت افغانستان همواره گفته که در راستای کاهش کشت کوکنار و تولید مواد مخدر کار کرده، اما کارشناسان افغان می گویند که این تلاش ها نتیجه مثبتی را در قبال نداشته است.

آنها می گویند، تا زمانیکه حکومت زمینه کار را به مردم فراهم نسازد و سطح تولیدات و صادرات داخلی افغانستان افزایش نیابد، کشت کوکنار و مواد مخدر در این کشور خاتمه نخواهد یافت.

جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG