لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۰

پاکستان به انجام حملات طیاره های بی پیلوت رضایت داشته است


بر اساس اسناد بخش مبارزه با تروریزم در سازمان ( سی آی ای )، حملات طیاره های بی پیلوت امریکایی در مناطق قبایلی پاکستان با رضایت اسلام آباد صورت گرفته است.

گزارش ها نشان می دهند که میان سال های 2007 و 2011 درین زمینه یک پیمان واضح اما سری میان ایالات محتده امریکا و پاکستان وجود داشته است.

اسناد جدید بدست آمده، حاوی شرح حملات طیاره های بی پیلوت در مناطق قبایلی پاکستان و عکس ها قبل از اهداف و پس از آن را نشان می دهند که این اسناد از سوی سازمان ( سی آی ای ) بطور خاص برای دولت پاکستان آماده شده اند.

اگر چه پاکستان بار ها با محکوم نمودن این حملات خواهان خاتمه آن از ایالات متحده شده است، اما اسناد ( سی آی ای ) از یک رابطه پیچیده و حساس پرده بر می دارد.

بطور مثال، یکی از این سند ها نشان می دهد که مایکل جی موریل معاون پیشین سازمان ( سی آی ای ) آماده بوده تا امتیاز کشته شدن الیاس کشمیری یکی از اعضای ارشد القاعده را که در حمله طیاره بی پیلوت در وزیرستان کشته شد، به پاکستان بدهد.

اسناد نشان می دهند که وی این تصمیم را برای از بین بردن نظریات منفی در مورد پاکستان اتخاذ کرد.

اسناد دیگر ملاقات های را فاش می کند که میان مقام های امریکایی بشمول هیلاری کلنتن وزیر خارجه پیشین امریکا و مقام های پاکستانی صورت گرفته است.

اسناد نشان می دهند که خانم کلنتن، در یکی از ملاقات ها بر اساس اطلاعات استخباراتی، همتای پاکستانی اش را به حمایت از شورشیان درگیر با نیرو های خارجی زیر سوال قرار داده است.

یک یاداشت از وزارت خارجه پاکستان به سفارت آن کشور در واشنگتن حاوی لست 36 نام از اتباع امریکایی که به گمان پاکستان کارمندان ( سی آی ای ) اند فرستاده شده و در آن به سفارت دستور داده شد تا از دادن ویزه به آن اشخاص خود داری شود.

این اسناد در حالی فاش گردیدند که نواز شریف در ملاقات اخیر اش با بارک اوباما در واشنگتن یکبار دیگر روی خاتمه حملات طیاره های بی پیلوت تاکید ورزید.
XS
SM
MD
LG