لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۳

امریکا: افشاگری های استخباراتی، تنش ایجاد کرده اند


ایالات متحدهء امریکا پذیرفته که به دنبال نشر شماری از گزارش ها در مورد احتمال جاسوسی امریکا در اروپا، تنش های میان واشنگتن و متحدان اروپایی اش به میان آمده است.

افشاگری های تازه نشان می دهند که ممکن است اداره های استخباراتی امریکا مکالمه های تلیفونی صدراعظم جرمنی انگلا مرکل و دیگر افراد را در کشور های اروپایی دیگر شنیده باشند.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجهء امریکا گفت که مقام های امریکایی درین مورد با جرمنی و دیگر متحدان اروپایی خود در حال بحث و گفت و گو است.

خانم ساکی افزود که قرار است مقام های استخباراتی جرمنی گفت و گو های را در هفته های آینده در واشنگتن انجام بدهند:

« بی تردید که افشای اطلاعات محرمانه، فضای تنش را با شماری از متحدان ما به میان آورده است. ما با آن متحدان خود در حال بحث استیم. این بحث ها ادامه خواهند یافت و گواهش هم این است که هیأت جرمنی در هفته های آینده این جا خواهد آمد.»

رهبران بیست و هشت کشور اتحادیهء اروپا دیروز در بروکسل مرکز بلجیم گفتند که نبود اعتماد میان اتحادیهء اروپا و واشنگتن می تواند به مبارزه با تروریزم صدمه بزند.

صدراعظم جرمنی گفت که با افشای عملیات های نظارتی امریکا در اروپا، فضای اعتماد با واشنگتن به شدت خدشه دار شده است.

در عکس العمل به این افشاگری ها، مقام های جرمنی و فرانسوی گفته اند که تلاش دارند تا پایان امسال با واشنگتن گفت و گو کنند و در مورد فعالیت های استخباراتی امریکا با ادارهء اوباما به یک تفاهم جدید برسند.

به اساس گزارش ها، دیپلومات های جرمنی و برازیلی در سازمان ملل متحد، رهبری تلاش های را به عهده دارند تا با تصویب یک قطعنامه در مجمع عمومی این سازمان یک تضمین بین المللی در مورد در امان بودن ارتباطات برقی به وجود آید.

در پهلوی انتقاد های رهبران اروپایی، دیلما روزیف رییس جمهور برازیل هم از منتقدان سرسخت جاسوسی احتمالی امریکا بوده است.

در پی نشر چند گزارش، خانم روزیف مسافرتش را در اول های امسال به ایالات متحدهء امریکا به تعویق انداخت.

درین گزارش ها آمده بود که ادارهء امنیت ملی ایالات متحده به شبکهء کمپیوتر های شرکت دولتی نفت برازیل پتروبراس رخنه کرده و اطلاعات ایمیل و مکالمات تلیفونی را گردآوری کرده است.

در میان افشاگر های این هفته یک گزارش روزنامهء بریتانیایی گاردین هم شامل است که افشاگری های را به اساس اسناد که توسط ادوارد سنودن قراردادی امنیت ملی سابق امریکا در اختیارش گذاشته شده، انجام داده است.

به اساس این اسناد که در گاردین نشر شده، ایالات متحدهء امریکا مکالمه های تلیفونی 35 رهبر را در سطح بین المللی نظارت کرده است.

مقام های امریکایی می گویند که این عملیات های نظارتی برای خنثی کردن دسیسه های تروریستی یا برای دفاع از منافع امنیتی و اقتصادی ایالات متحدهء امریکا ضروری استند.

استدلال واشنگتن این است که استراق سمع یا شنیدن محرمانهء مکالمات دیگران قانونی است و به فعالیت های جاسوسی یی شباهت دارد که توسط بسیاری از کشورها - چی دشمن باشند و چی دوست - انجام می شوند.

اما، منتقدان می گویند که اداره های استخباراتی ایالات متحدهء امریکا اطلاعات گستردهء تلیفونی و انترنتی را گردهم می آورند که فراتر از حد لازم برای مبارزه با تروریستان یا دفاع از منافع امنیت ملی این کشور است و در واقع تجاوز بر حق محرمیت افراد و ادارات پنداشته می شود.
XS
SM
MD
LG