لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۰۰

حسینی: بعضی از رسانه های تصویری خطرناکتر از حملات انتحاری اند


سخنگوی نهاد های دینی و اجتماعی در حوزه غرب افغانستان عملکرد بعضی از رسانه های تصویری در افغانستان را خطرناک تر از حملات انتحاری در این کشور می داند.

او به وزرات اطلاعات و فرهنگ و ولسی جرگه افغانستان هشدار می دهد در صورتی که جلو نشرات مبتذل بعضی از تلویزیون ها را نگیرند، دیگرحملات تروریستی در این کشور را محکوم نخواهند کرد.

در چند سال اخیر کارکرد رسانه های گروهی در افغانستان با انتقادات نهاد های دینی مواجه بوده اما این بارعلمای حوزه غرب افغانستان عملکرد بعضی از رسانه های تصویری در این کشور را خطرناک تر از حملات انتحاری از سوی مخالفان مسلح دولت مطرح می کنند.

میر فاروق حسینی سخنگوی نهاد های جامعهء دینی و اجتماعی در حوزه غرب افغانستان از نشرات بعضی از رسانه های تصویری در این کشور انتقاد کرده و آن را خطرناک تر از حملات انتحاری و انفجاری خواند.

آقای حسینی گفت، شورای علمای حوزه غرب افغانستان طی یک نامه چهارده ماده ای از وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و ولسی جرگه این کشور خواسته است در صورتیکه جلو برنامه های مبتذل بعضی از تلویزیون ها گرفته نشود دیگر حاضر به محکوم کردن حملات تروریستی در افغانستان نخواهند بود:

« انتقاد های شدید ما از بعضی حرکت های خصمانهء رسانه های خصوصی در کشور داشته و داریم، عملکرد بعضی از رسانه های محلی در افغانستان کمتر از حملات انتحاری نمی باشد.
بعضی از رسانه های فعلی در افغانستان نشرات شان خیلی خطرناک تر از حملات انتحاری در افغانستان است.
اگر انتحاری جان انسان ها را می گیرد، بعضی از رسانه ها اعتقاد،عقیده و ایمان مردم ما را می گیرند.

ما از این ساعت به بعد به هیچ وجه عملکرد مخالفان مسلح دولت را محکوم نخواهیم کرد تا زمانیکه رسانه ها خود را اصلاح نکنند.»


اظهارات سخنگوی نهاد های دینی با واکنش شماری از خبرنگاران فعال و نهاد های حمایت از خبرنگاران در حوزه غرب افغانستان همراه شده است.

شماری از خبرنگاران در غرب افغانستان می گویند، نهاد های خبرنگاری در دوازده سال اخیر تلاش های زیادی را به خاطر آگاهی بیشتر مردم در این کشور انجام داده اند.

آنان می گویند، اظهارات اخیر سخنگوی نهاد های دینی در حوزه غرب کشور می تواند زنده گی خبرنگاران با خطر مواجه کند:

« من واقعاً به این سخنان تعجب کرده ام، این حرف ها می تواند بزرگ ترین وسیله ای باشد به کسانیکه ضربه و آسیب به جامعه رسانه ای به خصوص زنده گی خبرنگاران برسانند.
اگر در آینده این حرف ها از همچو آدرس های بیشتر شود به راستی بیم آن وجود دارد که زنده گی خبرنگاران با تهدید های بزرگ همراه خواهد شد.
ما در کار خبرنگاری حرفه ای رسانه های داریم که رسالت خود را نسبت به جامعه و مردم شان اداء کرده اند و می کنند، ولی رسانه های نیز هستند که تا هنوز کار شان با مشکلات همراه است، ولی اینکه ما ریختاندن خون مردم بیگناه را نسبت به عملکرد ضعیف بعضی از رسانه ها مقایسه کنیم کار جالبی نخواهد بود.»


از سوی دیگر خلیل امیری رییس مرکز حمایت از خبرنگاران افغانستان نسبت به سخنان سخنگوی نهاد های دینی واکنش نشان داد.

آقای امیری این نوع اظهارات را به مثابه حمایت بعضی از علماء از عملکرد مخالفان مسلح دولت دانسته می گوید که این مسایل سبب تضعیف باور مردم نسبت به عملکرد علما در افغانستان خواهد شد:

« عملکرد رسانه ها اگرغیر اخلاقی است به هیچ عنوان نباید قابل مقایسه با عملکرد کسانی باشد که جان افراد بیگناه را می گیرند.
علما نباید به خاطر کشتار افراد بیگناه شروط تعیین کنند که اگر بعضی از رسانه ها اصلاح نشوند ما هیچ گونه حملات مخالفان دولت تقبیح نمی کنیم.
این گونه اظهار نظر ها به معنی پشتیبانی از عملکرد دشمنان اسلام است و چنین اظهار نظر ها از آدرس علما باعث بی اعتمادی مردم نسبت به علما می شود.»


اما باشندگان هرات نسبت به فعالیت های رسانه ای در دروازده سال گذشته دیدگاه متفاوت دارند.

شماری به این باور اند که رسانه ها در چند سال اخیر تحولات مثبت را در زنده گی مردم افغانستان ایجا کرده اما عدهء دیگر نیز ادعا می کنند که نهاد های خبرنگاری با پخش بعضی از برنامه های شان صدمات بزرگ را به فرهنگ، آداب و رسوم مردم افغانستان وارد ساخته اند.

آریارئوفیان رییس اطلاعات و فرهنگ هرات می پذیرد که در حال حاضر نشرات بعضی از رسانه ها با مشکلات گوناگون همراه است ولی با آنهم فعالیت های چندین ساله شان تغییرات مثبت را در زنده گی مردم به وجود آورده است.

او همچنان گفت، کمیسیون تخطی از رسانه ها در تلاش آنست که بتواند معضلات موجود در نشرات بعضی از رسانه های گروهی را برطرف سازد اما عملکرد نامناسب بعضی از رسانه ها نمی تواند بدتر از کشتار مردم بیگناه در افغانستان باشد:

« ضمن اینکه در بعضی از رسانه ها ارزش های اسلامی آنچنانکه باید رعایت شود نمی شود، مشکلات وجود دارد، جای که کار است مشکلات نیز موجود می باشد، اما من این را رد می کنم که نشرات نامناسب بعضی از رسانه ها به اندازهء حملات انتحاری مخرب باشد.»

با همهء اینها آزادی و تعدد رسانه ها در چند سال اخیر یکی از دست آورد های دولت و جامعه جهانی در افغانستان بوده است.

سخنگوی نهاد های دینی در غرب افغانستان همزمان با محکوم کردن حملات انتحاری و انفجاری در مکان های مزدحم به خصوص مساجد و دیگر مکان ها در افغانستان، این سخنان را به زبان آورد.

آقای حسینی که دو روز قبل حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان را به شدت محکوم کرد اما در اثنای سخنان انتقادی اش نسبت به حملات انتحاری و انفجاری از سوی بعضی از گروهای مخالف دولت نشرات شماری از رسانه ها را نیز به شدت مورد انتقاد قرار داد.

شاه پور صابر، هرات
XS
SM
MD
LG