لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۵

مراسم معرفی غزنی به عنوان پایتخت ثقافت جهان اسلام به تعویق افتاد


جلال نورانی مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان
با آن که انتظار می رفت مراسم معرفی شهر غزنی به عنوان پایتخت ثقافت جهان اسلام به تاریخ بیست و یکم ماه نومبر برگزار گردد، اما وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید این برنامه را به تعویق انداخته اند.

جلال نورانی مشاور این وزارت می گوید که این تصمیم به خاطر مصروفیت مسوولان حکومت در تدویر لویه جرگه مشورتی که برای روشن ساختن توافقنامه امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن برگزار می شود، گرفته شده است.

اما آقای نورانی در صحبت روز شنبه با رادیو آزادی اطمینان داد که تمام تدابیر لازم جهت برگزاری مراسم معرفی غزنی روی دست گرفته شده است:

« وزیر اطلاعات و فرهنگ شماری از وزرای اطلاعات و فرهنگ کشور های اسلامی را نیز دعوت کرده بود قرار بود این جشن در ماه نومبر برگزار شود، اما بخاطر برگزاری لویه جرگه به تعویق افتاد اما این جشن حتما برگزار می گردد.»

ایسسکو یا سازمان علمی و فرهنگی کشور های اسلامی در سال 2007 میلادی تصمیم گرفت که شهر غزنی را در سال 2013میلادی به حیث پایتخت ثقافت جهان اسلام معرفی کند.

مراسم مقدماتی نامگذاری غزنی به این نام در بیست و چهارم ماه حمل امسال در شهر غزنی به شرکت مقام های بلند پایه دولت برگزار گردید.

مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ در آن زمان اعلام کردند که مراسم بزرگ را برای معرفی رسمی این شهر پس از شش ماه از تاریخ مراسم مقدماتی در شهر غزنی برگزار می کنند.

اما انتقاد های وجود دارند که در این مدت کار های لازم بخاطر آماده شدن غزنی به حیث پایتخت ثقافت جهان اسلام صورت نگرفته اند.

همین مساله یک بخش از اجندای نشست روز شنبه ولسی جرگه را نیز تشکیل می داد و برخی از وکلا انتقاد کرده اند که هیچ آماده گی برای برگزاری این مراسم اتخاذ نشده است.

علی اکبر قاسمی یکی از این وکلا گفت:

« هیچ گونه آماده گی برای برگزاری یک جشن بزرگ ملی در غزنی وجود ندارد یک کم و بیش بودجه که برای غزنی اختصاص داده شده بود به گونه های مختلف مورد سوء استفاده مسوولان محلی غزنی قرار گرفته است من سفارش می کنم که یک هیات از ولسی جرگه به غزنی رفته و موضوع را از نزدیک نظارت کند.»

هر چند تا حال مقام های محلی غزنی در خصوص این اتهامات چیزی نگفته اند، اما وزارت اطلاعات و فرهنگ این گونه ادعا ها را بی اساس می خواند.

مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ اطمینان می دهند که مراسم افتتاحیه غزنی با حضور داشت مقام های داخلی و خارجی صورت می گیرد و محصولات ولایات مختلف نیز در این جشن به نمایش گذاشته خواهد شد.

برخی مردم و کارشناسان به این باوراند که با نزدیک شدن زمان انتخابات، احتمال می رود در کنار مساله تدویر لویه جرگه مشکلات امنیتی در برخی مناطق این ولایت نیز سبب عدم برگزاری این مراسم در زمان معین آن شده باشد.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG