لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۶

کمیسیون انتخابات دلیل حذف شدن هر نامزد را توضیح می دهد


ضیا الحق امرخیل رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید، از میان 16 نامزد حذف شده از فهرست ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری، دو تن شان مشکل تابعیت داشتند و در کارت های رای دهی حمایوی متباقی نواقص موجود بود.

به دنبال پایان مهلت نامزدان حذف شده، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ابراز آماده گی کرده است که برای هر نامزد به طور مشخص دلیل حذف شدن اش را توضیح می دهد.

به روز پنجشنبهء گذشته 16 نامزد حذف شده از این کمیسیون خواستند که در مدت 48 ساعت برای هر کدام آنان به گونهء انفرادی باید علت حذف شدن شان را ارایه کند.

در این حال رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان شام روز شنبه در یک نشست خبری تاکید نمود که روند بررسی اسناد همه نامزدان به گونهء شفاف و عادلانه صورت گرفته است.

ضیا الحق امرخیل می گوید که مشکل تابعیت و کارت های حمایوی علت عمدهء حذف نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری و شورای های ولایتی سال آینده از فهرست ابتدایی بوده است:

« در میان این 16 نامزد، 2 تن شان مشکل تابعیت داشتند، البته یکی مشخص مشکل تابعیت بود و دیگر هم در اسنادش نواقص موجود بود که به فهرست ابتدایی راه نیافتند.
همچنان در صد هزار کارت رای دهی حمایوی را که ارایه کرده بودند، کارت های تکراری موجود بود.»


آقای امرخیل همچنان گفت که به خاطر عدم ثبت کارت های رای دهی توزیع شده در کشور، پیش از سال 2004 میلادی در بانک اطلاعاتی کمیسیون، در بررسی اسناد نامزدان 30 درصد انعطاف پذیری در نظر گرفته شده است.

در عین حال وی تاکید کرد که امکان حذف نامزدان دیگر و یا هم شامل شدن دوبارهء نامزدان حذف شده از فهرست ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی بعد از بررسی های کمیسیون شکایات انتخاباتی موجود است.

از سوی دیگر نامزدان حذف شده از فهرست ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری می گویند که به روز یکشنبه موقف شان را نسبت به این تصمیم کمیسیون انتخابات بیان خواهند کرد.

داوود سلطانزوی یکی از این نامزدان در این زمینه به رادیو آزادی چنین گفت:

« ما منتظر هستیم که جواب های مشخص و مفصل این ها را شنیده بعد از آن تصمیم نهایی را بگیریم. اما فردا هم ما مجالسی خواهیم داشت و در مورد تصامیمی گرفته خواهد شد و بخاطریکه به هر دو کمیسیون وقت داده شده باشد در چوکات قانون این وقت را ما باید به آنها بدهیم.»

پس از اعلام فهرست ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری وشورا های ولایتی، کمیسیون شکایات انتخاباتی بیش از 470 شکایت را دریافت کرده است.

قرار است روند بررسی این شکایت ها تا کمتر از 20 روز دیگر در کمیسیون شکایات انتخاباتی به پایان برسد وبه تاریخ 25 ماه جاری شمسی فهرست نهایی اعلام خواهد شد.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG