لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۰۲

تظاهر کننده ها در مسکو خواهان رهایی زندانیان سیاسی شدند


تظاهر کننده گان خواستار رهایی میخائیل خودوروکوسکی، سرمایه دار خیلی مهم سابق صنعت نفت و ماریا الیوخینا عضو گروه موسیقی "پوسی رایوت" شدند.

این گروه که برای حقوق زنان در روسیه فعالیت می کند از مخالفان مبارزات انتخاباتی ویلادیمیر پوتین بود.

زندانیان سیاسی و محاکمه آنها در روسیه یک بخش از سرکوب مخالفان توسط کرملین پنداشته می شود.

در حدود 5 هزار نفر از تظاهر کننده گان شعارهای چون "زندانیان سیاسی را رها کنید" سر دادند و در پوستر بزرگ که با خود داشتند نوشته شده بود "پوتینیزم را خاتمه بخشید و گروگانان را آزاد سازید."

یکی از تظاهر کننده گان به نام ویتالی زالوموف گفت، برای اعتراض بر وضعیت سیاسی روسیه مظاهره کرده است:

« شما میدایند، وقتی که بی قانونی حکمفرما باشد کسی نمی تواند در خانه خود بی تفاوت بنشیند. وقتی که مقامات صلاحیت بدون حد و حصر داشته باشند، وقتی که مردم بیگناه عقب میله های زندان و گنهکاران قاضی ها باشند. ما به همین خاطر اینجا مظاهره کردیم. ما می خواهیم که به حکومت، مردم روسیه و جهانیان یکبار دیگر نشان دهیم که روسیه یک دولت دموکرات نه بلکه یک دولت پولیسی است. »

بوریس نیمتسوف یکتن از مخالفان سرشناس کرملین نیز در این تظاهرات اشتراک داشت. او گفت که مخالفین باید برای فشار بین المللی بر مسکو جهت رهایی زندانیان سیاسی از برگزاری بازی های زمستانی سال آینده در سوچی استفاده کنند:

« من باید به شما بگویم مهمترین وظیفه این است که عفو تامین شود، و ما فرصت تحقق این هدف را داریم. چون رییس جمهور روسیه ویلادیمیر پوتین از اینکه رهبران اروپا به بازی های اولمپیک فاسد او نیایند واقعاً در هراس است. ورزشکاران خواهند آمد ولی رهبران شاید نیایند. و اکنون بهترین وقتی است تا او را مجبور سازیم که رفیقان ما را رها سازد. »

الیکسی ناوالنی، قانون دان معروف ضد فساد اداری که به عنوان مهمترین چهره مخالفان سیاسی حکومت بروز کرده است روز یکشنبه به خبرنگاران گفت، این تظاهرات بخاطری ضروری بود که برای رهایی زندانیان سیاسی بیشتر فشار وارد شود ولی او به هواداران خود هشدار داد که انتظار پیروزی سریع را نداشته باشند.

ناوالنی گفت: "حقیقت این است که ما باید برای یک مبارزه طولانی و دشوارتر خود را آماده سازیم."

کسانی که تظاهرات روز یکشنبه را سازماندهی کرده بودند توقع داشتند که تا بیست هزار نفر در آن اشتراک کنند ولی تعداد کمتر از این رقم در آن سهم گرفتند.

این تظاهرات که به اجازه دولت و در حضور انبوه پولیس انجام شد به طور مسالمت آمیز پایان یافت.
XS
SM
MD
LG