لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۰

«اعتماد بین سربازان افغان و خارجی خدشه دار شده است»


تیلیگراف
نشریه تیلیگراف چاپ بریتانیا در شماره اخیر اش، مطلبی را در مورد افغانستان به نشر رسانیده و در آن می نویسد،

یک اکادمی آموزش افسران اردوی افغان که از سوی بریتانیا تمویل می شود، فقط چند روز قبل از گشایش رسمی آن، شاهد یک حمله داخلی بود.

این اکادمی جدید نظامی که نامش را از اکادمی سلطنتی بریتانیا گرفته و«سندهورست ان سند» نام دارد، به حمایت 75 میلیون پوند از سوی بریتانیا ایجاد شده و نسل های بعدی افسران افغان را برای مبارزه با شورش های طالبان آموزش می دهد.

به نوشته نشریه، در حمله روز شنبه در همین اکادمی، بعد از یک دعوای لفظی، یک سرباز افغان بر همکاران

خارجی اش آتش گشوده، یک عسکر زیلاند جدید و یک سرباز آسترالیایی را زخمی ساخت.

به نوشته نشریه، این حمله که فقط چند روز قبل از گشایش رسمی این اکادمی رخ داده است، به روحیه افغان ها و همکاران بریتانوی شان به شکلی صدمه رسانده است.

این مرکز آموزشی نظامی، یگانه حضور نظامی بریتانیا در افغانستان بعد از سال 2014 خواهد بود.

تیلگراف می نویسد، در مرحله اول، 270 تن برای آموزش در این اکادمی هفته گذشته جذب شدند.
قرار است این مرکز آموزشی، بعداً 1200 نفر را در بخش های تخنیک نظامی، آموزش های جسمی و امور اسلحه یی آموزش دهد.

به نوشته تیلیگراف، ماموریت مشترک بین نیرو های افغان و خارجی در سال های اخیر شاهد چندین حمله داخلی بوده است که در چنین حملات، از اواخر سپتمبر تا به حال، 5 سرباز خارجی کشته شده اند. در حالیکه طالبان مسوولیت اکثر این حملات را به دوش گرفته اند، تعدادی دیگر این حملات، در اثر بروز دعوا بین نیرو های افغان و همکاران خارجی شان، رخ داده اند.

لاس انجلس تایمز
لاس انجلس تایمز هم در شماره اخیر اش، همین مساله را مورد بحث قرار داده و می نویسد، در حالیکه اکثر عساکر بین المللی در جریان جنگ با طالبان کشته شده اند، حملات داخلی، اعتماد موجود بین سربازان افغان و همکاران خارجی شان را خدشه دار ساخته و تعدادی از کشور ها را به خروج سربازان شان از افغانستان واداشته است.

حد اقل 60 سرباز خارجی در اثر حملات داخلی در سال 2012 در افغانستان کشته شدند.

به نوشته لاس انجلس تایمز، قوماندانان بین المللی در عکس العمل به این حملات، تدابیر عملیاتی شان را تغییر داده و نگهبانان را از چوکات ناتو گماشته اند تا حین حضور سربازان افغان، در محل حضور داشته باشند.

به نوشته لاس انجلس تایمز، تماس ها نیز بین عساکر افغان و خارجی کاهش یافته و در اسلحهء که عساکر افغان با خود حمل می کنند هم کاهش به عمل آمده است که به نوشته لاس انجلس تایمز این عمل باعث می شود که عساکر افغان خود را شرکای درجه دوم دانسته، احساس حقارت کنند.
XS
SM
MD
LG