لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۱

یک کمیسیون جهت تامین امنیت انتخابات ایجاد شده است


وزارت امور داخله افغانستان هدف از ایجاد کمیسیون امنیتی را تامین امنیت سایت های انتخاباتی، کاندیدان، کارکنان کمیسیون مستقل انتخابات، ناظرین و انتقال اسناد انتخاباتی می خواند.

مسوولان در این وزارت می گویند، تصمیم ایجاد این کمیسیون به اساس فرمان رییس جمهور کرزی اتخاذ شده و در آن 10 تن از مسوولان بلند پایه وزارت داخله، عضویت دارند.

پاسوال محمد سالم احساس رییس عمومی امور پولیس، ریاست این کمیسیون را بر عهده دارد و محمد شفیق فضلی به حیث معاون تعیین گردیده است.

نجیب دانش معاون سخنگویی وزارت امور داخله می گوید که به نیروهای امنیتی افغان دستور داده شد تا با رعایت اصول بی طرفی وظایف شانرا با جدیدت انجام دهند:

« بخاطر تسهیلات بیشتر و رسیده گی به روند انتخابات و بر اساس فرمان رییس جمهور این برنامه روی دست گرفته شد و ما برای کمیسیون انتخابات رسماً اطلاع دادیم که از هفت هزار مرکز رای دهی، 250 مرکز رای دهی با چالش های امنیتی مواجعه است و تمام تلاش ما اینست که تا زمان برگزاری انتخابات تمام مراکز رای دهی در تمام ولایات افغانستان که با چالش های امنیتی دارد برطرف می کنیم. »

امنیت انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی پیشرو در کشور مسالهء است که نگرانی شورای امنیت ملی افغانستان، احزاب سیاسی و سایر نهاد ها را نیز به همراه داشته است.

فهرست نزدیک به 7000 مرکز رای دهی که برای انتخابات سال آینده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات تهیه شده چند ماه قبل به نهاد های امنیتی سپرده شد تا از تامین امنیت آن اطمینان دهند.

اما وزارت داخلهء افغانستان حدود سه ماه قبل در جلسه شورای امنیت ملی گفت که امنیت پنجاه درصد مراکز رای‌ دهی، یقینی نیست و تهدیدهایی در سطح ابتدایی، متوسط و جدی، متوجه این مراکز است.

طالبان مسلح برای برهم زدن انتخابات و مختل کردن امنیت آن از این پروسه هشدارهای به دولت افغانستان داده گفته اند که از هیچ نوع تلاش در این زمینه دریغ نخواهند کرد.

ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان در یک پیام اش انتخابات آینده را تحریم کرده و از تمام افغانها خواسته است که از اشتراک در این انتخابات خود داری کنند.

اما کمیسیون مستقل انتخابات از تشکیل کمیسیون مذکور اظهار خرسندی کرده می گوید که ایجاد هماهنگی و برنامه ریزی های دقیق نیروهای امنیتی می تواند جلو تهدیدات مخالفین دولت را بگیرد.

ضیاالحق امر خیل رییس دارانشای این کمیسیون:
« امیدواریم که این کمیسیون بتواند در هماهنگی کامل با کمیسیون انتخابات مشکلات را شناسایی و برای آن راه حل های مناسبی را دریافت نماید ما نیز پلانی را ترتیب کرده ایم که که مطابق آن در آغاز هر مرحله انتخاباتی خواست و توقعاتی را که داریم با نیروهای امنیتی در میان می گذاریم البته ما ایجاد این کمیسیون را تقدیر می کنیم. »

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شورای های ولایتی در روز شانزدهم حمل سال آینده برگزار شود.

آگاهان بدین باور اند تا زمانی که امنیت انتخابات به طور کامل از سوی ارگان های امنیتی تامین نگردد، انتظاری برگزاری یک انتخابات شفاف، عادلانه و سرتاسری در کشور را نمی تواند داشت.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG