لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۲

گیورگی مرگولاشویلی در انتخابات گرجستان برنده شد


گیورگی مرگولاشویلی در حکومت بدزینا ایوانی شویلی به حیث وزیر ایفای وظیفه می کرد
کمسیون انتخابات گرجستان می گوید، 46.6 درصد اشخاص واجد شرایط رایدهی در انتخابات آن کشور اشتراک کردند و در مورد بی نظمی های بزرگ در جریان انتخابات، ادعایی صورت نگرفته است.

نتایج مقدماتی نشان می دهد، ایتلاف رویای گرجستان 62 درصد آرا را بدست آورده است و کاندید این ایتلاف گیورگی مرگولاشویلی (Giorgi Margvelashvili) با اخذ بیشترین آرا، برنده شده است.

داویت بکرادزه (Davit Bakradze) کاندید جنبش متحد ملی گرجستان مربوط به رییس جمهور ساکاشویلی که موعدش به پایان رسیده است، 22 در آرا را بدست آورده، شکست اش را در انتخابات پذیرفته است.

کاندید حزب انقلاب گلابی گرجستان نینو بردژنادزه (Nino Burdhzanadze) 10 درصد آرا را کسب کرده است.

بدزینا ایوانی شویلی (Bidzina Ivanishvili) صدراعظم گرجستان که حدود یک سال قبل ایتلاف رویای گرجستان وی حزب میخاییل ساکاشویلی را در انتخابات از قدرت برکنار نمود، تعهد کرده است که از قدرت کنار خواهد رفت.

بدزینا ایوانی شویلی که با داشتن 5.3 ملیارد دالر، ثروتمندترین مرد گرجستان است، می گوید، با برکنار ساختن میخاییل ساکاشویلی از قدرت، وظیفه وی نیز به پایان خواهد رسید.

گیورگی مرگولاشویلی (Giorgi Margvelashvili) که 44 سال دارد و در حکومت بدزینا ایوانی شویلی به حیث وزیر ایفای وظیفه می کرد، با تاکید بر مشارکت سیاسی در حکومت ایتلاف رویای گرجستان به خبرنگاران گفته است:
"امروز یک روز خیلی مهم برای آنست که پروسهء رای دهی خیلی آرام و به معیار های اروپایی برابر بود. این انتخابات مشارکت دموکراسی و مشارکت سیاسی را با خود می آورد، میهن و مردم ما را به یک کشور واقعی اروپایی مبدل خواهد ساخت."

میخاییل ساکاشویلی گفته است، از نتایح انتخابات مایوس شده و آن را یک عقب گرد برای آیندهء گرجستان خوانده است.
از زمانیکه ایتلاف رویای گرجستان قدرت حکومت را در گرجستان بدست گرفت، تعدادی از افرادی که با میخاییل ساکاشویلی ارتباط داشتند به اتهامات جرمی دستگیر شده اند و تا هنوز معلوم نیست که شخص میخاییل ساکاشویلی بعد از آن که از کرسی ریاست جمهوری کنار می رود، با اتهامات مشابه مورد هدف قرار خواهد گرفت، یا خیر؟

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG