لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۰

دور نخست نشست رهبران افغانستان، پاکستان و بریتانیا در لندن


انتظار می رود رییس جمهور افغانستان و صدراعظم پاکستان، امروز دور نخست دیدار شانرا به میانجی گری بریتانیا برگزار کنند.

مقامات افغان می گویند: در این نشست روی امنیت منطقه یی، مبارزه با تروریزم، امنیت انتخابات افغانستان و ملا برادر فرد شماره دوی گروه طالبان گفتگو خواهد شد.

ملا عبدالغنی برادر به تاریخ بیستم ماه سپتمبر از زندان پاکستان رها شد اما اعضای شورای عالی صلح افغانستان می گویند:
از زمانی رهایی وی تا حالا، برای آنها زمینهء مساعد نشده تا با ملا برادر تماس برقرار کنند زیرا او در حال حاضر از سوی نیروهای امنیتی پاکستان در نظربند بسر می برد.

در سفر با رییس جمهور کرزی، صلاح الدین ربانی رییس شورای عالی صلح نیز همراه است و انتظار می رود او در باره ملا برادر با نواز شریف صدراعظم پاکستان گفتگو کند.

آقای شریف امروز در لندن به رسانه ها گفت که او می خواهد در تلاش های صلح افغانستان همکاری کند:

« ما می خواهیم که در افغانستان ثبات بیاید. در داخل افغانستان حکومتی باشد که تمام احزاب در آن شمولیت داشته باشند. یقیناً مفاد آن نه تنها برای افغانستان بلکه برای تمام منطقه خواهد بود. »

نواز شریف پیش از سفر به لندن، با بارک اوباما رییس جمهور امریکا در باره افغانستان صحبت کرده بود.

شماری از تحلیلگران به این باور اند که برای صدراعظم پاکستان این یک فرصت خوب است تا ثابت کند که اسلام آباد در همکاری با پروسه صلح افغانستان صادقانه عمل می کند.

انتظار می رود رییس جمهور کرزی در این سفر پنج روزه اش در اجلاس اقتصادی کشور های اسلامی هم شرکت کند.

در این نشست، حضرت عمر زاخیلوال وزیر مالیه هم با حامد کرزی همراه خواهد بود. این چهارمین نشست سه جانبه رهبران افغانستان، پاکستان و بریتانیا به حساب میاید.

در نشست قبلی سه کشور که 9 ماه پیش برگزار شد، آصف علی زرداری رییس جمهور سابق پاکستان تعهد کرده بود که اسلام آباد در جریان شش ماه در تلاش های صلح افغانستان، حرکت عملی و مثبت را انجام میدهد اما حالا که سه ماه از آن وقت و وعده پاکستان هم گذشته، هیچ همکاری عملی در این زمینه صورت نگرفته است.
XS
SM
MD
LG