لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۹

مراکز جماعت دعوت و تبلیغ در افغانستان افزایش یافته است


با آنکه نگرانی ها در خصوص چگونگی فعالیت مراکز گروه های دعوت و تبلیغ در افغانستان وجود دارد اما مسوولان این مراکز می گویند آنان بخاطر دادن آگاهی در خصوص مسایل اسلامی به مردم فعالیت می کنند.

یکی از مراکز این جماعت در منطقه چمن حضوری کابل در مسجد اصحاب کهف قرار دارد. در حویلی و داخل این مسجد مردان موسفید و پسران جوان دیده می شدند که از مناطق مختلف جهت فراه گیری مسایل اسلامی به این محل آمده اند.

مولوی محمد نعیم دعوتیار یکی از مسوولین جماعت دعوت و تبلیغ در این مرکز می گوید، آنان راه پیغمبر اسلام را تعقیب کرده و در مورد مسایل مختلف اسلامی به مردم آگاهی می دهند:

« مسایل اساسی ما در خصوص مسایل ایمان است، آشناساختن مردم با حقیقت کلمه ایجاد تعلقات مردم با خدا و مسایل ذکر است دادن آگاهی در خصوص حقوق انسان ها حقوق پدر و مادر، حق وطن، حق مردم عام از جمله برنامه های ما می باشد. »

به گفته وی در افغانستان 18 مرکز دعوت و تبلیغ وجود دارد و شماری مردم از اقشار مختلف جامعه بخاطر شنیدن مسایل اسلامی و موضوعات دینی به این مراکز مراجعه می کنند.

یکی از افراد که گفته می شود پیشه تجارت داشته و از امریکا به افغانستان آمده است فعالیت گروه های دعوت و تبلیغ را موثر می خواند:

« ما که بعضی اوقات اینجا میاییم این ها برخی احادیث خوب را بیان می کنند این مردم افراد عقیده وی هستند و هدف شان هم رضای خداوند است. »

کار دعوت و تبلیغ از زمان پیغمبران اسلام به مسلمانان به میراث مانده و تعداد از افراد تلاش می کنند با پیروی از این راه به مردم مسایل مهم اسلامی را آموزش بدهند.

گفته می شود جماعت دعوت تبلیغ در رژیم طالبان به شکل گروپی در مساجد فعالیت داشتند اما حالا این گروه با ایجاد مراکز در سراسر افغانستان فعالیت های شان را افزایش داده اند.

در میان این افراد اتباع خارجی از کشورهای ایران و پاکستان و حتی کشورهای اروپایی و امریکایی نیز دیده شده اند که این مساله سبب نگرانی مردم در شهر کابل شده است.

برخی از باشنده گان کابل با ابراز بی خبری از طرز فعالیت این گروه ها از حکومت می خواهند تا این افراد را تحت نظر داشته باشد تا آنان اهداف دیگر را تعقیب نکنند.

یک تن از باشنده گان کابل گفت:
« نباید به غیر از بیانات دینی و اسلامی که مردم را به راه اسلام جذب کند اگر اهداف دیگر داشته باشند باید حکومت استخبارات خود را در بین شان داشته باشد. »

اما افراد جماعت دعوت و تبلیغ می گویند این افراد به گونه قانونی و در هماهنگی با حکومت به افغانستان رفت و آمد می کنند.

به گفتهء جماعت دعوت و تبلیغ مرکز اصلی این گروه در هندوستان موقعیت دارد و در افغانستان مرکز عمومی آنان در ولایت ننگرهار می باشد.

وزارت ارشاد حج اوقاف افغانستان فعالیت این گروه را در این کشور تایید کرده و می گوید که این مراکز به گونه قانونی فعالیت دارند.

سید حجت الله نجی رییس مجمع علمی این وزارت گفت:
« هماهنگی دارند با وزارت بخصوص اجتماعات بزرگ که سالانه یک بار و یا دو بار دایر می کنند در مسجد عید گاه یعنی فعالیت های شان غیر قانونی نیست. »

این مسوول وزارت ارشاد حج اوقاف رفت و برگشت گروه های خارجی را یک مساله عادی خوانده و می گوید اکثر این افراد به گونه قانونی وارد افغانستان می شوند.

هرچند نگرانی های در خصوص مصارف این گروها در افغانستان وجود دارد که شاید آنان با گرفتن پول از کدام کشور به نفع یک گروه خاصی در کنار آموزش مسایل اسلامی فعالیت های غیر قانونی را نیز انجام بدهند.

اما مسوولین این مرکز در کابل با رد این نگرانی ها می گویند تمام مسایل مربوط به کار دعوت و تبلیغ در این مراکز با مصارف از سوی افراد که به این مراکز مراجع می کنند به پیش برده می شود.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG