لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۷

محور: هر هفته در افغانستان هشتاد پولیس کشته می شوند


روزنامه های چاپ امروز کابل در کنار مسایل دیگر، کشته و زخمی شدن افراد ملکی و پولیس در سال جاری را مورد بحث قرار داده اند.

سرنوشت
روزنامه سرنوشت می نگارد، 5670 افغان در سال جاری کشته شده اند و طالبان مسلح در این مدت به شمول ۵۰ حمله انتحاری، دست به اضافه تر از ۶۰۰۰ حمله زدند.

روزنامه یاد شده مقالهء را تحت عنوان «افغانی شدن جنگ و تنها کشته شدن افغان ها» به نشر رسانیده که در بخشی از آن آمده، تلفات نیرو های خارجی کم شده و هر روز پولیس، اردوی ملی و افغان ها تحت نام طالبان کشته می شوند.

به باور نویسنده، به نظر می رسد که پروسهء کشتن افغان ها به دست افغان ها سریع می گردد و آنهایی که محرکین اصلی جنگ استند، روز به روز تضمین حفظ مال و جان شان قوی تر می گردد.


در اخیر سرمقاله اضافه شده، کشتن از هر جناح که باشد یک عمل نادرست و ناپسند بوده و راه حل مشکلات افغانستان نیست بلکه آتش جنگ را بیشتر شعله ور می سازد.

نویسنده پیشنهاد می کند، کشته شده های دو طرف درگیر، افغان ها اند و لازم است که جلو آن گرفته شود.

محور
روزنامه محور می نگارد در افغانستان هر هفته هشتاد پولیس کشته می شوند.

در سرمقاله روزنامه محور آمده است که سال جاری نسبت به سال های گذشته خونبار ترین سال خوانده شده، چرا که مخالفین مسلح با تکتیک های جدید به جنگ شدت بخشیدند.

به باور نویسنده ماهیت جنگ در افغانستان یک نوع نبوده و ابعاد جداگانه مانند استخبارات خارجی، قاچاق مواد مخدر، فساد اداری، جنگ های داخلی و غیره دارد.

در سرمقاله اضافه شده با کشته شدن افراد در افغانستان نه تعداد طالبان کاهش یافته، نه مردم عام تمام شده و نه هم نیرو های امنیتی از بین رفته اند.
بلکه هر روز خانواده ها را به گلیم غم نشانده هر روز زندگی انسان ها گرفته می شود، همه روزه جنازه ها به خانه ها برده می شوند و یا هم ناله های زخمی ها شنیده می شوند.

نویسنده روزنامه محور پیشنهاد می کند، برای بنیاد های که در پروسه صلح نقش دارند ضرور است که از طرفین جنگ به طور جدی بخواهد و در ضمن آنها را قانع سازند که به زندگی و مال مردم عام توجه جدی داشته و به کشتن افغان ها نقطهء پایان بگذارند.

حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG