لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۳۵

پلان استخبارات افغانستان در مورد لطیف محسود چی بود؟


ماه گذشته زمانیکه ادارهء امنیت ملی افغانستان یک شورشی ارشد پاکستانی را برای مذاکرات به کابل انتقال می داد، قطار حامل وی مورد حملهء نیروهای خاص امریکایی قرار گرفت و قوماندان پاکستانی توسط آن ها توقیف شد.

براساس گزارش روزنامهء نیویارک تایمز، ایالات متحدهء امریکا بعد از آنکه از پلان ادارهء استخبارت افغانستان در مورد کار با طالبان پاکستانی و استفاده بعدی از آن ها بر ضد پاکستان اطلاع حاصل کرد، این عملیات را برای دستگیری لطیف محسود انجام داد.

روزنامهء نیویارک تایمز از قول دو مقام افغان می نویسد که گفته اند، امریکایی ها یک تفاهم تجربی را با لطیف محسود صدمه زدند که بر اساس آن در صورت عدم حملات طالبان پاکستانی بر نیروهای افغان در امتداد سرحدات، افغانستان آن ها را آرام می گذاشت.

به نوشتهء روزنامهء نیویارک تایمز، حکومت افغانستان لطیف محسود را یک شورشی که ماموریت صلح داشت خوانده است، اما به گفتهء برخی مقامات، پلان نهایی این بود که با استفاده از آن از نظامیان پاکستانی انتقام گرفته شود.

حکومت افغانستان و ایالات متحدهء امریکا پاکستان را متهم می کنند که استخبارت نظامی آن کشور با طالبان ارتباط داشته، آنها را پناه داده و از آن ها در حملات در اینسوی سرحد بر ضد افغانستان، حمایت می کند.

یک مقام غربی که از افشای نامش و ارایهء جزییات در این مورد خودداری کرده است، در صحبت با روزنامهء نیویارک تایمز، تلاش حکومت افغانستان را به خاطر تشکیل یک ایتلاف با طالبان پاکستانی تایید کرده است.

به نوشتهء آژانس خبری رویترز، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان دستگیری لطیف محسود را توسط امریکایی ها، یک تخطی از حاکمیت آن کشور خوانده است.
نشر خبر این رویداد در حالی صورت گرفته است که افغانستان در مورد اینکه آیا قراردادهمکاری های امنیتی را با امریکا امضا کند یا خیر؟ تصمیم می گیرد.

تحریک طالبان پاکستان که برای سرنگون ساختن حکومت آن کشور تلاش می کند، به شهزادفیصل امریکایی پاکستانی الاصل تکنیک های ساختن بمب را آموزش داده اورا را تمویل کرده بود.
شهزاد فیصل تلاش کرد تا در سال 2010 میلادی یک موتر حامل مواد انفجاری را درتایمز سکویر نیویارک منفجر سازد و این تلاش وی ناکام شد.
XS
SM
MD
LG