لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۷

«عدم امضای توافقنامهء امنیتی، ادامه کمکها را با افغانستان ناممکن می سازد»


جمیز کننگهم سفیر امریکا در کابل
سفیر امریکا در کابل می گوید، در صورت که حکومت افغانستان موافقتنامه امنیتی و دفاعی را با امریکا امضا نکند، ادامه کمک های امریکا با این کشور نا ممکن خواهد شد.

همزمان با آماده گی های کابل برای برگزاری لویه جرگه مشورتی جهت روشن ساختن سرنوشت توافقنامه امنیتی و دفاعی این کشور با امریکا، مقام های آن کشور هشدار داده اند که اگر این سند امضا نشود، ادامه کمک های شان با افغانستان ناممکن می شود.

جمیز کننگهم سفیر امریکا در کابل می گوید که پلان های اقتصادی و امنیتی کشور اش با همدیگر ارتباط دارند و تطبیق آنها در افغانستان وابسته به امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی می باشد.

وی که به روز چهارشنبه در جمع از خبرنگاران در کابل صحبت می کرد، گفت:

« تمام برنامه های کمکی ما با موافقتنامه امنیتی و دفاعی گره خورده است که امضای آن امنیت را به افغانستان فراهم می نماید و همکاری های دیگر ما را نیز با این کشور امکان پذیر می سازد.

اگر این موافقتنامه تکمیل نشود، بسیاری از آن چیزی های را که ما هم اکنون به افغانستان انجام می دهیم، در آینده ممکن ادامه نیابد.»


آقای کننگهم امضای این موافقتنامه را به نفع امنیت و ثبات کشور های همسایه افغانستان نیز عنوان کرد.

پیش از این رییس کمیسیون کمیته خدمات نظامی سنای امریکا نیز گفته بود که اگر این موافقتنامه به امضا نرسد، کمک های امریکا با افغانستان، متوقف خواهد شد.

در عین حال آقای کننگهم می گوید، امریکا نمی خواهد که در افغانستان پایگاه دایمی داشته باشد، بلکه تا یک مدت محدودی در این کشور مهمان خواهد بود و از مراکزی که خواهند داشت، بالای هیچ کشوری حمله نیز نخواهد شد.

این اظهارات در حالی مطرح می شوند که قرار است در اخیر ماه عقرب سال جاری، یک جرگه مشورتی با حضور حدود سه هزار افغان بخاطر بحث در باره موافقتنامه امنیتی و دفاعی با امریکا در کابل دایر شود.

حکومت افغانستان گفته است که در این جرگه بیشتر روی مصونیت قضایی سربازان امریکایی و چگونگی حضور نیرو های خارجی پس از سال 2014 در افغانستان، گفتگو می شود.

اما سفیر امریکا در کابل می گوید که هیچ یک از سربازان امریکایی از تعقیب عدلی و قضایی معاف نیستند و در هر کشوری که جرمی را انجام بدهند، به اساس قوانین امریکا مجازات می شوند:

« روش ما روشن است که هیچ یک از سربازان امریکایی که جرمی را مرتکب شده باشند، از تعقیب قضایی معاف نمی باشند.
اگر آنها کدام جرمی را مرتکب شوند به اساس قانون امریکا و از سوی مسوولان قضایی کشور خود شان، مجازات می شوند.
من می دانم که این یک موضوع حساس می باشد و قسمی که می دانید رییس جمهور کرزی این موضوع را به لوی جرگه مشورتی واگذار کرده و ما از آن استقبال می کنیم.»


گفتگو در باره امضای موافقتنامه امنیتی و دفاعی با امریکا از سال گذشته آغاز شده و تا حالا هم میان مقامات دو کشور ادامه دارد.

رییس جمهور کرزی همواره گفته است زمانی با امضای این موافقتنامه حاضر می شوند که تقاضا های افغانستان در این سند مد نظر گرفته شوند.

برقراری صلح و ثبات، ادامه کمک های دوامدار اقتصادی امریکا و حمایت واشنگتن از افغانستان به هنگام تجاوز از سوی کشور های همسایه، خواست های اساسی افغانستان می باشند.

با آنکه برخی از جناح ها با این موافقتنامه مخالفت کرده اند، اما یک تعداد از کارشناسان افغان امضای این موافقتنامه را در شرایط کنونی به نفع افغانستان می دانند.

جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG