لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۳۳

حقانی: پاکستان می خواهد خواسته های خود را بر افغانستان تحمیل کند


حسین حقانی سفیر سابق پاکستان در ایالات متحده
سفیر سابق پاکستان در ایالات متحده حسین حقانی می گوید که کتابش این موضوع را بررسی می کند که با وصف ارتباطات نزدیک بین امریکا و پاکستان چرا این دو کشور از هم فاصله دارند.

به گفته او موضوع اساسی اینست که پاکستان همیشه این خیال را در سر پرورش میداد که هر خواسته اسلام آباد را امریکا برآورده می سازد اما در حقیقت این عمل نه انجام شده و نه انجام خواهد شد.

از سوی دیگر به نظر وی امریکا هم با این تخیل خود را مشغول ساخته است که گویا با دادن کمک به پاکستان می تواند رفتار و کردار موسسات قدرتمند امنیتی پاکستان را تغییر بدهد.

حقانی در مصاحبه با بخش مشال رادیو آزادی همچنان در مورد افغانستان صحبت کرده و در پاسخ به این سوال که بعد از خروج قوای بین المللی از افغانستان پاکستان چه خواهد کرد گفت:

« پاکستان می خواهد که خواسته های خود را بر افغانستان تحمیل کند. اما طوری که مردم پاکستان نمی خواهند که یک کشور خارجی خواسته های خود را بر آنها تحمیل نماید، افغانها هم این عمل را قبول نمی کنند. پاکستان باید در مورد ایجاد یک شکل نو دوستی با افغانستان فکر کند. این روابط می تواند دوستی با هر حکومت افغانستان باشد نه اینکه نزدیکی صرف با حکومتی که میتوان خواسته های خود را بر آن قبولاند.
من نگرانم که بعد از خروج قوای امریکا سال آینده از افغانستان اداره پاکستان بار دیگر کوشش خواهد کرد که خواسته خود را بر حکومت بعدی افغانستان بقبولاند. این عمل برادران افغان ما را نا راحت خواهد ساخت و به منافع پاکستان هم ضربه وارد خواهد کرد. »


سفیر سابق پاکستان در ایالات متحده حسین حقانی همچنان گفت که خروج قوای بین المللی از افغانستان به نفع اینکشور و منطقه نیست:
« حضور محدود نظامی امریکا در جلوگیری از سقوط افغانستان به یک جنگ داخلی در آینده کمک خواهد کرد. این نظر من است. اما ایالات متحده تصامیم خود را در رابطه با بیرون کردن قوایش از افغانستان با در نظرداشت منافع ملی خود اتخاذ می کند. »

حقانی همچنان اظهار داشت که ظهور طالبان در منطقه که به یک مفکوره طالب گرایی تبدیل شده است به حضور نظامی امریکا کدام ارتباطی ندارد و این مفکوره یعنی طالب گرایی قبل از 11 سپتمبر سال 2001 وجود داشت و بعد از آن گسترش یافت.

حقانی تاکید نمود تا زمانی که مفکوره طالب گرایی وجود دارد مردمی هم پیدا خواهند شد که در آن جذب شوند. اما به گفته او تقویه و تشویق طالبان پاکستان را بجایی نمی رساند.
XS
SM
MD
LG