لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۲۱

کنفرانس "جوانان به سوی تجارت" در کابل برگزار شد


آیسیک یا شبکه بین المللی جوانان کنفرانسی را زیرنام (جوانان به سوی تجارت) در کابل راه اندازی کرد تا زمینه تماس و گفتگو میان مسوولین امور اقتصادی و اجمتاعی با جوانان مساعد گردد.

آیسیک یک شبکه بین المللی جوانان است که در بخش بلند بردن ظرفیت ها و تامین صلح فعالیت می کند.

در این کنفرانس که به روز پنجشبه در کابل برگزار شد شماری از کارشناسان بخش تجارت و اقتصاد همراه با تعدادی از محصلین شرکت داشتند.

احمد الله موج رییس شبکه بین المللی جوانان در مورد هدف از برگزاری این کنفرانس به خبرنگاران چنین گفت:

« گردهمایی جوانان بسوی تجارت فقط بخاطر یک دیالوگ، تفاهم و گفتمان بین جوانان و رهبران اجتماعی و اقتصادی افغانستان برگزار شده است و روی مسایل ملی که طرف توجه تمام باشنده گان کشور می باشد بخصوص دوره تحول در این مورد می خواهیم یک دیالوگ را ایجاد کنیم. »

آیسیک یا شبکه بین المللی جوانان با داشتن بیش از 90 هزار عضو در 124 کشور جهان فعالیت دارد.

فعالیت این شبکه برای بار نخست در افغانستان در سال 2002 میلادی آغاز گردید که دارای صد رضا کار و دوصد عضو غیر فعال می باشد.

شبکه بین المللی جوانان پس از آغاز فعالیت اش در افغانستان به جوانان افغان در عرصه های مختلف به طور خاص در بخش تجارت و اقتصاد زمینه های آموزش را فراهم ساخته است.

مینه یک عضو شبکه بین المللی جوانان می گوید، آنان همه ساله حدود سی تن از محصلین افغان را از طریق این شبکه به کشورهای مختلف جهان می فرستند:

« ما سالانه حد اقل 30 تن را به کشورهای ترکیه، هند، فندلند، پولند و جرمنی جهت آموزش می فرستیم و محصلین ما بیشتر به جرمنی رفت و آمد می کنند. »

خانم مینه همچنان می گوید که امسال نیز در نظر دارند تا بیش از یک و نیم صد محصل را جهت فراگیری آموزش های مسلکی به کشورهای مختلف بفرستند.

هر چند سالانه حدود صد ها محصل افغا ن جهت کسب تحصیلات عالی و آموزش های مسلکی به خارج از کشور فرستاده می شوند، اما گفته می شود به دلیل محدود بودن زمینه کار در افغانستان شماری زیاد این جوانان دوباره به کشور بر نمی گردند.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG