لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۳

ازبکستان بررسی کمیتهء ضد شکنجه را دارای انگیزهء سیاسی خواند


در جریان جلسهء روز چهارشنبهء کمیتهء ضد شکنجهء سازمان ملل متحد در ژینو که تدابیر اتخاذ شده توسط ازبکستان در مورد جلوگیری از اعمال شکنجه و مجازات مرتکبین آن بررسی می شد، اکمل سیدوف (Akmal Saidov) مسوول مرکز ملی حقوق بشر و رییس هیات ازبکستان، با عصبانیت جلسهء کمیتهء ضد شکنجهء ملل متحد را مختل ساخت.

سازمان ملل متحد در مورد گزارش های ابراز نگرانی کرده است که در مورد استفادهء فراگیر از شکنجه در ازبکستان به شمول توقیف های غیرقانونی، تبعید های اجباری فعالان جامعهء مدنی و مدافعان حقوق بشر، نگهداری و رفتار نامناسب با زندانیان در آن کشور نشر شده است.

کارشناسان همچنان مسایل مربوط به کار اطفال، بطور خاص استفاده از کودکان را در مزارع پنبه در ازبکستان، مطرح کرده اند.

اکمل سیدوف (Akmal Saidov) مسوول مرکز ملی حقوق بشر و رییس هیات ازبکستان بررسی کمیتهء ضد شکنجهء سازمان ملل متحد را دارای انگیزهء سیاسی خوانده، می گوید، این کمیته در نتیجه گیری اش به معلومات نهادهای غیر دولتی استناد کرده و معلومات ارایه شده توسط حکومت ازبکستان را در نظر نگرفته است.
اکمل سیدوف می گوید:
"طوریکه معلوم می شود، من می گویم همه چیز بسیار خوب است، شما می گویید همه چیز بسیار خراب است. واقیعت در کجاست؟ من به کی باور کنم، زمانیکه ما عین سند را می خوانیم، شما از آن نتیجه گیری کاملاً متفاوت می کنید. ما از بررسی های عینی و علمی حمایت می کنیم، نه از تحلیل های که دارای انگیزهء سیاسی اند."

روز سه شنبه اکمل سیدوف (Akmal Saidov) مسوول مرکز ملی حقوق بشر ازبکستان از اصلاحاتی صحبت کرده بود که به خاطر تطبیق کنوانسیون ضد شکنجهء سازمان ملل متحد که در سال 1995 ازبکستان آن را امضا کرد، توسط آن کشور اتخاذ شده است.

کمیتهء ضد شکنجهء سازمان ملل متحد می گوید، گزارش ها در مورد اعمال فراگیر شکنجه در ازبکستان از طریق منابع مختلف به شمول میکانیزم خود آن سازمان، ارایه شده است.
جولیا هال (Julia Hall) از سازمان عفو بین الملل که در اجلاس بررسی روزچهارشنبهء گزارش ها در مور تخطی از حقوق بشر در ازبکستان حضور داشت، به رادیو آزادی گفته است:
"هیات ازبکستان نتوانست به هیچ یک از پرسش های این کمیته بطور حقیقی پاسخ گوید."

اکمل سیدوف (Akmal Saidov) مسوول مرکز ملی حقوق بشر ازبکستان گفته است، هیات ازبکستان به سوالات برجستهء کمیتهء ضد شکنجهء سازمان ملل متحد پاسخ کتبی ارایه خواهد کرد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG