لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۲

اسلام آباد، بالای روابط اش با امریکا تجدید نظر می کند


دفتر صدراعظم پاکستان می گوید، اسلام آباد پس از کشته شدن حکیم الله محسود رهبر طالبان پاکستانی بالای روابط اش با ایالات متحده امریکا تجدید نظر می کند. قرار بود در این رابطه حکومت پاکستان یک جلسه دایر نماید، اما براه اندازی جسله در آخرین لحظات به تعویق افتاده و علت آن نیز واضح نگردیده است.

حکیم الله محسود که امریکا بالای آن پنج میلیون دالر جایزه را تعین کرده بود، روز جمعه گذشته در میرانشاه مرکز وزیرستان شمالی در یک حمله طیاره بی پیلوت کشته شد. بر اساس گزارش خبر رسانی رویترز، حکومت پاکستان کشته شدن حکیم الله محسود را صدمه بزرگ به روند صلح خوانده و در اعتراض به آن سفیر امریکا در اسلام آباد را احضار نموده است.

دفتر صدراعظم پاکستان گفته است، قرار است که نوازشریف جلسهء را که در آن بالای روابط با امریکا تجدید نظر می گردد نواز شریف رهبری کند. اما این واضح نگردیده که جلسه به تعویق افتاده چی وقت برگذار خواهد شد.

برخی از سیاستمداران پاکستانی گفته اند که باید راه های اکمالاتی بر روی نیرو های امریکایی در افغانستان از سوی پاکستان مسدود گردد. اسد قیصر رییس اسمبله ایالتی خیبر پشتونخوا می گوید، امریکا با این حمله نشان داد که بر ضد صلح در پاکستان است و نمی خواهد که تروریزم از بین برود.

وی افزوده است که برای آنها تنها راه مسدود کردن راه اکمالاتی بر روی نیرو های ناتو مستقر در افغانستان باقی مانده است. حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان که حزب بر سر اقتدار در ایالت خیبر پشتونخوا است در این اواخر بالای گفتگو های صلح با مخالفان تاکید کرده است.

امریکا این ادعای مقام های پاکستانی را رد کرده که گویا کشته شدن رهبر طالبان در حمله طیاره بی پیلوت پروسه صلح آن کشور را صدمه زده است. امریکا مذاکرات با طالبان را موضوع داخلی پاکستان خوانده است.

برخی از قوماندان های طالب به رویترز گفته اند، انتظار می رفت که آنها بروز شنبه با هیات حکومت پاکستان دیدن کنند. به همین خاطر جلسهء را دایر کردند که در آن روی مسایل که مربوط به مذاکرات است، با هم بحث کنند.

طالبان پاکستانی از تشدید حملات تلافی جویانه هشدار داده و عصمت الله شاهین بیتنی را به عنوان رییس موقت خود تعین کردند. قبل از این به نقل از برخی از طالبان گزارش شده بود که خان سید 38 ساله رهبر جدید تحریک طالبان تعین گردیده است.

اما بر اساس گزارش ها تعدادی از گروه های دیگری شامل در ایتلاف طالبان از تقرر سید به حیث رهبر این تحریک مخالفت نشان داده و از نامزدان دیگری حمایت کرده اند.
XS
SM
MD
LG