لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۱

مردم برخی مناطق بغلان، نتوانستند کارت رای دهی اخذ کنند


بغلان ولایتی است کوهستانی و اکثر باشنده های آن در مناطق دور دست و صعب العبور زندگی می کنند. عدهء از باشنده های این مناطق افزون بر شکایاتی که از مشکلات محیطی شان دارند از نداشتن کارت رای دهی نیز می نالند.

آنها می گویند همین دوری راه از مراکز اخذ کارت با عث آن شده تا تعداد زیاد از مردم بخصوص زنان از اخذ کارت رای دهی و اشتراک در انتخابات های قبلی محروم بمانند. بگفته آنها اگر حالا هم زمینه اخذ کارت برای مردم فراهم نشود در این دور هم از شرکت در انتخابات محروم می مانند.

عبدالحکیم نورزی یکی از بزرگان قومی ولسوالی بغلان مرکز ولایت بغلان می گوید با وجود سیار شدن مراکز ثبت نام به قریه جات هنوز مردم زیاد نتوانسته اند کارت رای دهی بگیرند:
« در ولسوالی بغلان مرکزی سایت های توزیع کارت کم است و توان رسیدگی به متقاضیان کارت را ندارد. اینجا مردم زیاد هستند که به علت دوری راه نتوانسته اند به مراکز ثبت نام بروند و کارت بگیرند و مراکز ثبت نام هم با آنکه به قریه ها سیار شده اما به بسیاری از قریه ها نرفته است. اینجا مسایل امنیتی مانع توزیع کارت نیست و ما بزرگان قوم این را تضمین می کنیم که دوشادوش ماموران توزیع کارت به محلات برویم و با آنها همکار باشیم. »

همچنین غلام حیدر باشند ولسوالی تاله و برفک نیز شکایت مشابه دارد و می گوید هزاران نفر از آنها تا هنوز موفق به گرفتن کارت رای دهی نشده اند:
« ما در ولسوالی خود قریه های زیاد داریم که ساعت ها راه پیاده از مرکز ولسوالی فاصله دارد و تا هنوز کسی برای دادن کارت به آنجا ها نرفته است. این مردم بخصوص زنان نمی توانند 10 یا 15 ساعت پیاده راه کنند و بیایند و کارت بگیرند. تقاضای من اینست که باید دولت لطف کند و مراکز ثبت نام به آنجا روان کند. »

گفته می شود به همکاری و تشویق کاندیدان شورای ولایتی بغلان مردم زیاد کارت گرفتند اما مناطق دور دست که آمدن مردم به مراکز ثبت نام مشکل بود تاهنوز عده زیاد بخصوص زنان از گرفتن کارت محروم مانده اند.

بغلان دارای پانزده واحد اداری است و سیزده ولسوالی آن مطلقاً کوهستانی و اکثراً دارای دره های صعب البور و دور دست می باشند. هرچند رقم دقیق کسانی که در این مناطق موفق به اخذ کارت نشده اند معلوم نیست ولی از شکایت های متعدد که درین مورد شنیده میشود چنین بر میاید که شاید دهها هزار تن موفق به گرفتن کارت های رای دهی نشده باشند.

امان الله حبیبی رییس دفتر کمیسیون انتخابات درولایت بغلان می گوید، آنها تسهیلات لازم را برای متقاضیان کارت فراهم کرده اند ولی عده از مردم خود مایل به گرفتن کارت نیستند.

باید گفت مردمان مناطق دور دست نه تنها به چنین مشکلی در اخذ کارت مواجه اند بلکه گفته می شود تعداد از آنها بخصوص زنان در روز رای دهی هم به همین دلیل دوری راه از شرکت در انتخابات های گذشته محروم مانده اند.


بشیر احمد غزالی ولایت بغلان
XS
SM
MD
LG