لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۵۱

نوازشریف: فشارهای غیر عاقلانه، از خشونت ها جلوگیری نخواهد کرد


صدراعظم پاکستان می گوید: فشار های غیر عاقلانه، از خشونت ها در آنکشور جلوگیری نخواهد کرد.

نوازشریف با این سخن، ظاهراً به حملهء طیاره بی پیلوت امریکایی اشاره کرده که در آن حکیم الله محسود رهبر طالبان پاکستانی کشته شدند.

در این میان وزیر خارجه امریکا از حمله طیاره بی پیلوت کشورش که در نتیجه آن رهبر طالبان پاکستانی کشته شد، دفاع کرده است.

جان کری در جریان سفرش به شرق میانه و شماری از کشور های عربی گفت: حکیم الله محسود کسی بود که شماری زیادی از امریکایی ها، پاکستانی ها و افغان ها را کشت.

پس از این حمله، حکومت پاکستان واکنش شدید نشان داد اما وزیر خارجه امریکا گفته است: واشنگتن این نگرانی اسلام آباد را به صورت جدی در نظر می گیرد و به وسیله گفتگو های ستراتیژیک با پاکستان، یکجا کار می کند تا چالش ها رفع شوند.

از سوی هم نواز شریف صدراعظم پاکستان در سخنرانی اش در جریان دیدار از یک مرکز تمرینی اردو در ایالت پنجاب گفت: تا زمانی که از نیروی غیر ضروری علیه مردم ادامه یابد و فرصتی برای صلح به میان نیاید، خشونت ها در پاکستان پایان نخواهد یافت.

در این میان حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان که گفته می شود کنترول ایالت خیبر پشتونخواه را در دست دارد، در عکس العمل به حملات طیاره های بی پیلوت امریکایی، خواهان بسته کردن راه اکمالاتی و ترانزیتی نیروهای ناتو مستقر در افغانستان شده است.

از سوی دیگر منشی عمومی ناتو در بروکسیل ابراز امیدواری کرده که این راه از سوی پاکستان بسته نشود.

اندریس فوگ راسموسن در سخنرانی ماهانه اش به روز دوشنبه گفت: باز بودن این راه و اکمالات نیرو های ناتو، به نفع پاکستان هم است:

« من امیدوارم که این راه باز گذاشته شود. من باور دارم که مقامات پاکستانی راه اکمالاتی و ترانزیتی را باز بگذارند زیرا این به نفع پاکستان هم است که در امنیت و ثبات منطقه نقش مثبت داشته باشد. »

حکیم الله محسود رهبر تحریک طالبان پاکستان به روز جمعه در نتیجه یک حمله طیاره بی پیلوت امریکایی کشته شد.

پس از این رویداد، پاکستان عکس العمل جدی از خود نشان داد و سفیر امریکا در اسلام آباد را هم احضار کرد.
XS
SM
MD
LG