لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۰

بازار تجارت کوکنار، هنوز هم در حال رونق است


واشنگتن پوست
روزنامه واشنگتن پوست در شماره اخیر اش مطلبی را در مورد مشکل مواد مخدر در افغانستان به نشر رسانیده تحت عنوان، در حالی که امریکا از افغانستان خارج می شود، بازار تجارت کوکنار که برای مبارزه برضد آن میلیارد ها دالر مصرف شده است، هنوز هم در حال رونق است.

واشنگتن پوست می نویسد، نیروهای ایالات متحده در حالی از افغانستان خارج می شوند که امریکا، مبارزه اش برضد بازار تریاک در افغانستان را باخته است. به نوشته روزنامه این مساله، نمایانگر ناکامی در یکی از عمده ترین ستراتیژی های است است که اداره اوباما در سال 2009 برای افغانستان تعیین کرده بود.

به نوشته واشنگتن پوست، با وجود مصرف هفت میلیارد دالر بعد از سال 2002 برای مبارزه علیه مواد مخدر در افغانستان، بازار تریاک در آنکشور رونق تازه یی یافته، تقاضا بیشتر شده و شورشیان نقش عمده را در این تجارت دارا اند.

روزنامه می افزاید، کوکنار که بعد از پروسس به هیرویین مبدل می شود، بیش از هر وقت دیگر، نقش عمده را در اقتصاد و سیاست افغانستان بازی می کند و دو هدف عمده امریکا در افغانستان را خدشه دار می سازد که عبارت اند از، مبارزه برضد فساد و کاهش رابطه بین شورشیان و تجارت مواد مخدر.


وال ستریت ژورنال
از سوی دیگر، در حالی که کشته شدن حکیم الله محسود رهبر طالبان پاکستان، خشم اسلام آباد را بر افروخته است، وال ستریت ژورنال در مقاله تحت عنوان، اسلحه کمپیوتری زنده گی مردم را نجات داده می تواند ولی باید استفاده اخلاقی و قانونی آن ضمانت شود، می نویسد.

والستریت ژورنل می نویسد، با هر حمله طیاره بی پیلوت امریکایی، قهر و غضب مردم در مورد این پروگرام، بیشتر می شود.

به نوشته روزنامه، رهبر تحریک طالبان پاکستان به روز جمعه در حالی کشته شد که حکومت آنکشور برای مذاکرات صلح با طالبان آماده گی می گرفت. حمله بر این تروریست بزرگ، اسلام آباد را سخت خشمگین ساخت و وزیر داخله آنکشور امریکا را متهم کرد که امید تحکیم ثبات در پاکستان را، متضرر ساخته است.

وال ستریت ژورنال می افزاید، امنیتی انترنشنل یا سازمان عفو بین المللی نیز در این اواخر، جنبه قانونی حملات طیاره های پیلوت امریکایی را مورد سوال قرار داده است. والستریت ژورنال می نویسد، چنین اعتراضات، نمایانگر نارضایتی مردم از "جنگ کمپیوتری شده" می باشد.

روزنامه در اشاره به حملات طیاره های بی پیلوت امریکای می نویسد، یک حرکت جدید به سطح بین المللی، تحت نام مانع روبات کشنده شوید، آغاز شده است. هدف این حرکت، دست یابی به یک پیمان بین المللی است که براساس آن، استفاده و گسترش سلاح کمپیوتری و روبات های کشنده، منع گردد.
XS
SM
MD
LG