لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۲

«840 هزار مهاجر افغان در ایران "فراموش" نشده اند»


جانت لیم معاون کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان
هشت صد و چهل هزار مهاجر افغان مقیم ایران فراموش نشده اند: این را یک مقام ارشد کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می گوید.

به گزارش فرانس پرس، جانت لیم معاون کمشنر این سازمان در امور عملیاتی گفت که در حال حاضر همه جهان روی بحران سوریه تمرکز کرده است.

اما او افزود که کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان باید نشان بدهد که مهاجران افغان مقیم ایران را فراموش نکرده است.

لیم این موضوع را در پایان دیدار سه روزهء خود از ایران گفت.

خانم لیم گفت که ایران در بخش میزبانی شمار زیاد مهاجران افغان ظرف سی سال گذشته همکاری زیادی کرده، اما او هشدار داد که افغان ها هنوز هم عمیقاً آسیب پذیر هستند، مخصوصاً در برابر مراقبت صحی گزاف و یافتن شغل.

به گفتهء این مقام سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، این اداره تلاش می کند تا با آسیب پذیرترین مهاجرین همکاری کند، مخصوصاً در بخش صحت با استفاده از یک سیستم بیمهء صحی جدید.

این سیستم جدید در سال 2012 میلادی ایجاد شد و تاکنون برای 200 هزار مهاجر بیمار خدمات صحی ارایه کرده است.

به اساس گزارش، از آغاز سال 2013 میلادی به این طرف، 6400 مهاجر افغان خواسته اند که به وطن شان برگردند.

لیم می گوید که هر افغانِ که می خواهد به طور داوطلبانه به افغانستان برگردد، سازمان ملل متحد برایش 150 دالر امریکایی می بخشد.

همچنین خانم لیم گفت که کسانی که داوطلبانه به افغانستان برمی گردند، می توانند در برنامه های صحی، تعلیم و تربیه و کاریابی اشتراک کنند.

برنارد دویلی نمایندهء سازمان ملل متحد در ایران گفت که این گونه ابتکارها در برگشت افغان ها به وطن شان مهم پنداشته می شوند.

به اساس گزارش، حتی دوازده سال پس از سرنگونی رژیم طالبان، افغانستان از لحاظ داشتن مهاجر در کشورهای خارجی هنوز هم از کشورهای پیشتاز به شمار می رود.
XS
SM
MD
LG