لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۸

شفق: برای بهبود زنده گی مردم در دایکندی توجه صورت نگرفته است


والی دایکندی از حکومت افغانستان و جامعه جهانی خواسته تا برای حل مشکلات مردم این ولایت هرچه عاجل اقدام نمایند.

عبدالحق شفق که به روز سه شنبه در نشست تشریح پلان انکشافی دایکندی در کابل صحبت می کرد، گفت، در حال حاضر مردم در این ولایت با پایین ترین خدمات شهری شب و روز شان را سپری می کنند.

به گفته وی از زمان تاسیس ولایت دایکندی، حکومت افغانستان و جامعه جهانی به زنده گی باشنده گان این ولایت دور افتاده، توجه نکرده اند:

« یکی از مشکلات جدی ما نبود راه است، ما در بخش زراعت، فارم زراعتی نداریم، مساله دیگر مشکل برق است، وزارت معارف از سال 1389 تا حالی یک تعمیر هم در این ولایت اعمار نکرده، در همین ولایت پر جنجال ما فقط 38 مرکز صحی داریم که مردم بعد از هفت ساعت پیاده روی به مرکز صحی می رسند، باید کارهای در این ولایت صورت گیرد که بر حیات اقتصادی مردم اثرگزار باشد. »

ولایت کوهستانی دایکندی که در جنوب غرب افغانستان موقعیت دارد، در سال 1383 به اساس فرمان رییس جمهور کرزی از ولسوالی به سطح یک ولایت ارتقا یافت.

مسوولان دایکندی می گویند که در حال حاضر این ولایت سه صد و هفت هزار تن نفوس دارد و یک بخش اعظم آنان مصروف پیشه زراعت اند.

آقای شفق می گوید که بیکاری، فقر و نبود امکانات بهتر زندگی بسیاری از باشنده گان این ولایت را رنج میدهد.

به گفته وی هرچند مردم دایکندی با مشکلات زیاد مواجه اند اما در کمتر از یک دهه گذشته باشنده گان این ولایت تر تامین امنیت مناطق شان تلاش کرده اند و به مخالفین مسلح اجازه ورد به منطقه شان را نداده اند.

در این حال مسوولان اداره ارگان های مستقل محلی در نشست تشریح پلان انکشافی ولایت دایکندی در کابل ، وعده سپرده اند که برای بهبود زنده گی مردم این ولایت تلاش می کنند.

عبدالخالق فراهی رییس این اداره گفت که پلان انکشافی دایکندی تهیه شده و جهت تمویل مالی، آن را به جامعه جهانی، ادارات دولتی افغانستان و موسسات غیر دولتی شریک می سازند.

آقای فراهی بخش از این پلان را چنین تشریح کرد:
« این نشست امروزی زمینه را مساعد می سازد تا ما نیازمندی و اولویت های ولایت دایکندی را با مسوولین ادارات مرکزی، محلی و همچنان همکاران ما در جامعه بین المللی، مشخص سازیم و آنها پلان های آینده شان را اعلان نمایند، امیدوار هستم سکتورهای مربوطه به ادامه توجه گذشته شان همکاری نمایند. »

از سوی دیگر نماینده سازمان ملل متحد که در این نشست حضور داشت وعده سپرد که برای حل مشکلات مردم در قسمت تطبیق پلان انکشافی تهیه شده از سوی اداره ارگان های محلی تلاش می کنند.

این تنها مسوولان محلی دایکندی نیست که از نبود امکانات و کم توجهی حکومت شکایت دارد، بلکه در گذشته مسوولان برخی از ولایات دیگر نیز شکایات مشابه را مطرح کرده اند.

برخی ها به این باور اند که در بیش از یک دهه گذشته کمک های مالی جامعه جهانی حیف میل شده و حکومت افغانستان به زنده گی مردم در مناطق دور دست کشور کمتر توجه کرده است.

اما مقام های افغان می گویند که یک بخش زیاد از پول های کمک شده از سوی کشور های کمک کننده در افغانستان به مصرف رسیده و به همین دلیل در قسمت مصارف آن شفافیت و عدالت مدنظر وجود نداشته است.


لیزا حیدری
XS
SM
MD
LG