لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۲۹

نمایشگاه قالین افغانی در بیرون از کشور برگزار می شود


ادارهء انکشاف صادرات افغانستان می گوید که با در نظر داشت نتایج نمایشگاه های گذشته این بار قالین تولید کشور را در یک نمایشگاه در بیرون از کشور به نمایش می گذارد.

نجلا حبیب یار رییس این اداره به روز چهارشنبه در صحبت با خبرنگاران هنگام افتتاح نمایشگاه صنایع دستی در کابل گفت که این نمایشگاه در شهر میلان ایتالیا در ماه آینده راه اندازی می شود.

خانم حبیب یار می گوید، پس از ایتالیا در شماری از کشور های دیگر هم قالین افغانی به نمایش گذاشته خواهد شد.

خانم حبیب یار افزود که آنان می خواهند در آینده نزدیک تجار افغان را در بخش دیزاین و طراحی صنایع دستی به خصوص قالین آموزش بدهند.

در جریان ده روز گذشته چهار نمایشگاه در کابل برگزار شده که در این نمایشگاه ها محصولات زراعتی، چگونگی خدمات بانکی و صنایع دستی در معرض نمایش گذاشته شده اند.

هدف اساسی این برنامه ها بازاریابی برای تولیدات داخلی و انکشاف صنعت خوانده شده اند.

گزارش های وجود دارند که قالین افغانی بنابر نبود وسایل شست و شو و قیچی به پاکستان رفته و با مارک آن کشور به بازار های بین المللی صادر می شود.

در این حال وزارت تجارت و صنایع افغانستان از تجار افغان می خواهد به هدف بازاریابی صنایع دستی و تولیدات داخلی کشور کیفیت این تولیدات را بالا ببرند.

متصل کمکی معین وزارت تجارت و صنایع به روز چهارشنبه در کابل از تمام افغان ها خواست که به صنایع افغانی کشور شان توجه لازم نمایند:

«خواهش من از تولید کننده گان و مولدین اینست که حالا کوشش کنند چون ما در رقابت قرار داریم مارکیت اکنون بین المللی شده است به شکل انفرادی مولدین ما نمی توانند تولیدات شان را به مردم عرضه کنند .
خواست ما از ادارات دولتی بخصوص از اداره انکشاف و صادرات اینست که در جای های نمایشگاه برپا کند که مردم به آن دسترسی داشته باشند.»


از سوی دیگر مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان هم از حکومت می خواهند که صنایع دستی زنان را در کشور انکشاف داده به آنان مراکز دایمی ایجاد نماید تا به آسانی مشکلات شان را رفع کنند.

به گفته زنان تجار، صنایع دستی شان در داخل کشور به قیمت مناسب بفروش نمی رسد در حالیکه در کشور های دیگر چنین صنایع به نرخ بلند فروخته می شود.

آنان می گویند، اگر نمایشگاه های صنایع دستی در داخل و خارج کشور به راه انداخته شود ممکن زمینهء خوب بازاریابی به تولیدات شان مساعد گردد.
XS
SM
MD
LG