لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۳

پنج هزار خانواده بی بضاعت در شهر کابل انتظار کمک اند


روند رساندن کمک های عاجل برای حدود پنج هزار خانوادهء بی بضاعت در شهر کابل از سوی موسسات کمک کنندهء بین المللی در اول ماه آیندهء میلادی آغاز می گردد.

این خانواده ها که بی جا شده های داخلی نیز شامل آن هستند، در بیش از 50 کمپ هم اکنون در شرایط بسیار بد اقتصادی به سر می برند.

با نزدیک شدن فصل سرما شماری از موسسات خیریهء بین المللی در همکاری با وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان افغانستان در نظر دارند هزاران خانوادهء بی بضاعت را در شهر کابل کمک کنند.

این کمک ها که شامل مواد غذایی و محروقاتی و البسه اند، قرار است روند توزیع آن به این خانواده ها تا حدود سه هفتهء دیگر آغاز گردد.

پول این کمک ها بیشتر از سوی ادارهء انکشاف بین المللی امریکا پرداخته می شود، روند توزیع آن را شماری از موسسات به شمول سازمان غذایی جهان، ادارهء هماهنگ کنندهء برنامهء های بشری سازمان ملل و وزارت مهاجرین افغانستان به عهده دارند.

وحیدالله امانی سخنگوی سازمان غذایی جهان در افغانستان به خبرنگاران گفت که این کمک ها در جریان سه ماه زمستان به افراد مستحق توزیع می گردند:

« امیدواریم که در ماه آینده یعنی دسمبر ما عملاً کمک ها را آغاز کنیم.
این کمک ها شامل مواد غذایی است که از طرف سازمان غذایی جهان همکاری می شود.
کمک های غیر غذایی شامل کمپل، ترپال، سیت آشپزخانه، چوب سوخت و سایر مواد اند که از سوی موسسات دیگر توزیع می گردد.»


به اساس آمار وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان افغانستان، هم اکنون حدود 5000 خانواده بی بضاعت و بی سرپناه در بیشتر از 50 کمپ در شهر کابل به سر می برند.

مهرخدا صبار رییس حالات اضطرار این وزارت ابراز امیدواری می کند که با انجام این کمک ها مشکلات این افراد تا حدی مرفوع گردد.

نهاد های کننده پیش از آغاز توزیع این کمک ها سروی را به هدف روشن شدن نیاز مندی های عاجل خانواده های بی بضاعت در شهر کابل آغاز کرده اند.

به روز چهارشنبه یک کمپ بی جا شده ها در منطقهء افشار این شهر که در آن بیش از 50 خانواده به سرمی برند، سروی شد.

خانواده های موجود در این کمپ هر چند از این کمک های بشردوستانه استقبال می کنند، اما تقاضا دارند تا موسسات خیریه با فرا رسیدن فصل زمستان مساعدت های شان را بیشترسازند:

« ما مشکل زیاد داریم، سرپناه نداریم از دولت می خواهیم که در این قسمت با ما کمک کند.»

« مشکلات زیاد است قسمی که شما هم مشاهده می کنید، وضعیت ما زیاد خراب است، ترپال نداریم، در خانه های ما آب داخل می شود، باید مواد سوخت هم با ما کمک شود.»


موسسات خیریهء بین المللی در حالی تلاش دارند تا افراد بی بضاعت در شهر کابل را کمک کنند که به اساس گزارش ها صد ها خانواده در سایر ولایت های افغانستان هم در وضعیت بد اقتصادی به سرمی برند.

گفته شده اگر به این خانواده ها در جریان زمستان کمک های لازم صورت نگیرد، آنان با مشکلات جدی روبرو خواهند شد.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG