لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۹

کی جانشین حکیم الله محسود خواهد شد؟!


حکیم الله محسود رهبر تحریک طالبان پاکستان که در اثر حملهء یک طیارهء بی پیلوت کشته شد
بعد از مرگ حکیم الله محسود رهبر تحریک طالبان پاکستان که به تاریخ اول نوامبر در اثر حملهء یک طیارهء بی پیلوت مظنون امریکایی در منطقهء قباییلی پاکستان کشته شد، این پرسش مطرح می شود، کی جانشین وی خواهد شد؟

بعد چندین روز بحث و مذاکرات، عصمت الله شاهین بیتانی رییس فعلی شورای تحریک طالبان پاکستان تا انتخاب رهبر دایمی، به حیث رهبر موقت انتخاب شده است.

انتظار می رود برای احراز کرسی رهبری، منازعات قدرت طلبی بین گروه های مختلف تحریک طالبان صورت گیرد که در گذشته نیز سابقهء بد خونریزی بین شان موجود است.

مایکل کوگلمن (Michael Kugelman) عضو مرکز بین المللی وودرو ویلسن (Woodrow Wilson) در واشنگتن با اظهار اینکه انشعبات داخلی بین تحریک طالبان پاکستان اکثراً منجر به خونریزی شده است، می گوید:
"انتخاب جانشین همیشه یک مسالهء دشوار برای این سازمان بوده است، چون آن ها منشعب بوده، هر گروهء آن می خواهد با خشونت بازی کند و تفاهم در مورد یک جانشین واحد همیشه برای آن ها یک امر دشوار بوده است."

به گفتهء مایکل کوگلمن حکیم الله محسود با چنگال و مشت آهنین از جنگ های داخلی بین گروه های تحریک طالبان پاکستان جلوگیری می کرد، اینک که او رفته است، تفاوت ها بین گروه های مختلف طالبان می تواند فوران کند.

به باور کارشناسان مطلوب ترین شخص برای رهبری تحریک طالبان پاکستان، معاون سابق این تحریک و رهبر شاخهء جنوب وزیرستان طالبان، خان سعید 36 سالهء مشهور به "سجنا" است که از وی قبلاً به حیث جانشین حکیم الله محسود نام گرفته شده، بود. گفته می شود خان سعید با طالبان افغان و شبکهء حقانی که با القاعده ارتباط دارد، روابط دوستانهء دارد.

شجاع نواز (Shuja Nawaz) مسوول جنوب آسیا در شورای اتلانتیک ایالات متحدهء امریکا در واشنگتن، با اظهار اینکه خان سعید مشهور به "سجنا" مناسب ترین کاندید برای رهبری تحریک طالبان پاکستان است، می گوید:
"رجوع دوباره به شخصی که از جنوب وزیرستان و متعلق به قوم محسود است، شاید بتواند بعضی مشکلات را با برخی شاخه های دور عملیاتی تحریک طالبان رفع کند که تحت تسلط قوماندان های محلی قرار دارند. به کسیکه بتواند بدون پیش شرط صحبت کند، نیز می تواند برتری داده شود."

بر علاوهء خان سعید مشهور به "سجنا"، از قوماندان نه چندان شناخته شدهء تحریک طالبان در شمال وزیرستان شهریارمحسود (Shahriyar Mehsud)، رهبر تحریک طالبان پاکستان در منطقهء مهمند ایجینسی عمرخالد خراسانی و ملا فضل الله رهبر تحریک طالبان در سوات به حیث جانشین های احتمالی حکیم الله محسود نام گرفته می شود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG