لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۵

خواست زنان زعفران کار هرات از دولت!


زنان زعفران کار در هرات از نبود مارکیت جهانی برای فروش محصولات شان شکایت دارند.

اتحادیه زنان زعفران کار هرات به حمایت دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد کنفرانس یک روزه را به خاطر توانمند سازی زنان زعفران کار در این ولایت برگزار کرده است.

زنان زعفران کار می گویند، در چند سال اخیر حاصلات زعفران در این ولایت افزایش قابل ملاحظه داشته اما تاکنون دولت نتوانسته زمینه فروش این گیاه با ارزش را به مارکیت های بیرونی فراهم کند.

اصیلا شریف صدیقی مسوول شرکت ناب طلای زعفران در هرات می گوید، نبود امکانات و عدم حمایت دولت از دهقانان سبب شده است تا زعفران افغانستان به نام کشور های دیگر صادر گردد.

سیما غوریانی رییس اتحادیه زنان زعفران کار افغان در ولایت هرات نیز از این وضعیت شکایت دارد.

خانم غوریانی می گوید، مشکلات دهقانان زعفران کار تنها به نبود مارکیت بیرونی به خاطر فروش محصولات شان خلاصه نمی شود بکله کمبود کارکنان مسلکی در بخش های بسته بندی و پروسیس این گیاه از مشکلات دیگر است که آینده این گیاه در افغانستان را به مخاطره می اندازد.

او نیز به مانند زنان دیگر زعفران کار هراتی از صدور زعفران افغانستان به نام کشور های بیرونی رنج می برد و از دولت افغانستان می خواهد تا برنامه های جدی را به خاطر حل این مشکلات روی دست گیرد.

بشیر احمد احمدی آمر امور زراعتی اداره زراعت هرات می گوید، این گیاه در چند سال اخیر در این ولایت پیشترفت قابل ملاحظه داشته است.

آقای احمدی ادعا می کند که در حال حاضر 90 درصد زعفران افغانستان در ولایت هرات کشت، تولید و پروسیس می شود.

او همچنان گفت، اداره زراعت و مالداری هرات به خاطر رشد و کیفیت این گیاه وسایل و امکانات مختلف را به دسترس دهقانان قرار داده و تلاش ها به خاطر آماد کردن زمینه فروش این محصول به مارکیت های بیرونی ادامه دارد.

ولایت هرات در غرب افغانستان دارای بیست و شش انجمن زعفران بوده که چهار انجمن آن مخصوص زنان می باشند.

کشت و تولید زعفران نه تنها زمینه کار را برای بیش از 1200 زن مساعد کرده بکله توانسته بدیل مناسب برای کشت کوکنار باشد.

با این همه زنان زعفران کار هشدار می دهد در صورتیکه دولت افغانستان اقدامات اساسی را برای حمایت از دهقانان زعفران کار در این ولایت روی دست نگیرد، بیم آن وجود دارد که زمین های تحت کشت این گیاه دوباره به کوکنار تبدیل گردد.

شاه پور صابر، هرات
XS
SM
MD
LG