لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۲

والستریت ژورنال: رییس جمهور کرزی شریک ساده نیست


روزنامه والستریت ژورنال در شماره اخیر خود مطلبی را تحت عنوان "تعهد افغانستان" به نشر رسانیده است.

به نوشتهء روزنامه، موضوع نظامی که سند آن درحال حاضر روی میز کار رییس جمهور اوباما قرار دارد، مسالهء افغانستان است. موضوع عراق و جنگ جاری در سوریه چندان دلگرم کننده نیستند، ولی به نوشته روزنامه، اوباما می تواند در مساله افغانستان کاری را انجام دهد.

روزنامه والستریت ژورنال می نویسد:
رییس جمهور اوباما خودش سه سال پیش یک ضرب الاجل یعنی دسمبر سال 2014 را برای ختم عملیات های نظامی امریکا در افغانستان تعیین کرد، ولی به نوشته روزنامه، این جنگ صرف برای اینکه امریکا می خواهد آن را خاتمه دهد، تمام نخواهد شد.

به حضور قوای نیرومند خارجی در افغانستان نیاز است تا این کشور را از شرطالبان و القاعده محفوظ نگهدارد.

روزنامهء والستریت ژورنال می نویسد، تعدادی از مشاورین امنیتی قصر سفید می خواهند سال آینده، مثل عراق، تمام نیروها از افغانستان خارج شوند. ولی وزارت خارجهء امریکا و پنتاگون خواهان حضور نسبتاً وسیع عساکر درافغانستان بعد از سال 2014 اند، اما کسانیکه به این نظر اند که در ادارهء اوباما در حاشیه قرار دارند.

به نوشته روزنامه، رییس جمهور افغانستان حامد کرزی هم شریک ساده یی نیست، ماه گذشته هنگامیکه وزیر خارجه جان کری فکر می کرد به توافق درمورد پیمان همکاری های دوجانبه امنیتی با کرزی دست یافته است، کرزی مساله یی مصوونیت قضایی نیروهای امریکایی را پیش کرده و مساله را به لویه جرگه محول ساخت.

والستریت ژورنال می افزاید:
نیروهای امریکایی در هر جایی دیگری که هستند از آلمان گرفته تا کوریای جنوبی، در چهارچوب قوانین امریکایی قرار دارند و رییس جمهور کرزی باید بداند که این مساله غیر قابل مذاکره است.

کرستین ساینس مانیتور هم در شماره اخیر اش هم مسالهء خروج نیروهای امریکایی را در مقالهء تحت عنوان "درحالیکه نیروهای امریکایی از افغانستان خارج می شوند، آیا مشروعیت بخشیدن به طالبان، راه ختم این جنگ است؟" به بحث گرفته است.

به نوشته مقاله، درحالیکه قصر سفید روی تعداد نیروهایی که قراراست در افغانستان باقی بمانند فکر می کند، تعدادی از مشاورین سابقه دار پنتاگون یقین دارند که یک توافقنامه یی احتمالی برای ختم جنگ افغانستان، شامل شکلی از مشروعیت دهی به طالبان خواهد بود.

کرستین ساینس مانیتور از قول فردریک کیگن یک کارشناس امریکایی می نویسد، بعد از جنگ دوازده ساله افغانستان و دادن هزاران قربانی، این یک حقیقت تلخ است که نیروهای افغان خود بعد از سال 2014 توانایی تامین امنیت را نخواهند داشت.

به نوشتهء روزنامه، ستیفن بیدل یک مشاور امور دفاعی شورای روابط خارجی امریکا می گوید، با در نظرداشت اینکه نیروهای افغان اکنون در همکاری با قوای خارجی و به کمک هلیکوپترها و منابع استخباراتی امریکا جنگ را نمی توانند ببرند.

به گفتهء ستیفن بیدل، در دراز مدت فقط دو راه احتمالی دیگر برای ختم این جنگ، باقی می ماند:
راه نخست، چی وقت، چی ناوقت، رسیدن به یک معامله با طالبان و راه دوم شکست حکومت افغانستان خواهد بود.
XS
SM
MD
LG