لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۶

امرخیل: رسانه ها به نفع و یا خلاف هیچ نامزد انتخابات تبلیغ نکنند


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید، پس از نا امنی ها در کشور پایین بودن سطح آگاهی مردم از پروسهء انتخابات، بزرگترین چالش فرا راه انتخابات سال آینده قرار دارد. مسوولان در این کمیسیون بدین باور اند که رسانه ها میتواند برای حل این مشکل کمک نمایند.

ضیاء الحق امرخیل رییس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات به روز پنجشنبه در نشستی که به هدف بحث پیرامون قوانین انتخاباتی میان رسانه های ملی و بین المللی در کابل از سوی دفتر دموکراسی انترنیشنل به راه انداخته شده، بود گفت:

« رسانه های ها یک مسوولیت بزرگ را بر عهده دارند و باید این مسوولیت را به شکل درست آن به سر برسانند. نه به نفع کدام کاندیدی مشخص کمپاین کند و نه هم بر خلاف کاندیدی کمپاین کند و آن اصول و طرزالعمل که با کمیسیون مستقل انتخابات امضا و تعهد کردند توقع ما اینست که به آن متعهد باشند. »

آقای امرخیل می گوید که آنان بدون همکاری رسانه ها، جامعه مدنی، احزاب سیاسی و مردم نمی توانند انتخابات شفاف را راه اندازی کنند. وی ابراز امیدواری کرد که رسانه ها و جامعه مدنی به شکل دقیق و بی طرفانه از انتخابات پیشرو نظارت کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات در حالی از رسانه های داخلی در کشور می خواهد که در هنگام مبارزات انتخاباتی کاندیدان بی طرفی شان را حفظ کنند، که به اساس گزارش ها در این روز ها شماری از رسانه های خصوصی کمپاین های پیش از وقت را به طرفداری از نامزدی مشخص آغاز کرده اند.

به همین شکل در رسانه های اجتماعی مثل فیس بوک و تویتر هم کمپاین های انتخاباتی به نظر میرسد. در حالی که بر بنیاد معلومات کمیسیون مستقل انتخابات قرار است مبارزات انتخاباتی کاندیدان ریاست جمهوری به تاریخ 13 دلو و از شورا های ولایتی در 13 ماه حوت آغاز گردد.

در این حال اداره حمایت کننده رسانه های آزاد در افغانستان یا "نی" می گوید، پرداختن به مسایل خاص در مورد کاندیدی مشخص از سوی رسانه ها قبل از وقت در مغایرت با قانون و طرزالعمل کمیسیون مستقل انتخابات می باشد.

صدیق الله توحیدی رییس این اداره در صحبت با رادیو آزادی گفت که رسانه های خصوصی به استثنا سرویس های خبری نمیتوانند در تمام برنامه هایشان در خصوص کاندیدان انتخابات اصل بی طرفی را حفظ کنند:

« اصل بی طرفی تنها در سرویس های خبری رعایت می شود اما الزاماً نمی شود که رسانه های خصوصی را در 24 ساعت نشرات شان ملزم به بی طرفی در خصوص کاندیدی کرد طبیعی است که این رسانه ها بی طرف نیستند و بوده هم نمی توانند واضح است که تلویزون نور از کدام نامزد حمایت می کند، راه فردا و یا نگاه از کدام کاندیدی حمایت خواهند کرد. »

در آستانه انتخابات بخصوص هنگام مبارزات انتخاباتی بازار رسانه ها گرم و خبر های داغ مبارزات انتخاباتی سرخط خبر ها قرار می گیریند.

انتقادات وجود دارد که شماری از رسانه های داخلی کشور به دلیل وابسته گی های سیاسی و حزبی شان نمی توانند به تعهدات رسانه یی پابند باشند.

پس از آغاز رسمی مبازرات انتخاباتی کاندیدان ریاست جمهوری و شورای های ولایتی دیده خواهد شد که کدام رسانه اصل بی طرفی را در این خصوص مراعات خواهند کرد.


فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG