لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۸

سه عسکر بریتانیایی به اتهام قتل یک افغان محاکمه می شوند


یک محکمه بریتانیا، دیروز دستور پخش نوار تصویری را داد که در آن کشتن یک مرد مسلح افغان توسط یک عسکر بریتانیایی ثبت شده است.

این حادثه تقریباً دو سال پیش صورت گرفته بود اما جریان محاکمه سه متهم آن حالا برگزار شد.

سه نظامی نیرو های بحری بریتانیا که به نام های مستعارA, B, C معرفی شده اند، به قتل یک مرد مسلح افغان در ماه سپتمبر سال 2011 متهم شده اند.

بر اساس این تصاویر، عساکر بریتانیایی زمانی این مرد مسلح را پیدا می کنند که پس از حمله بالای یک هلیکوپتر آپاچی، در وضیعت زخمی بسر می برد.

در این تصاویر، آواز درگیری و چیغ های یک مرد مسلح ناشناس شنیده می شود.

این همه از طریق یک کمره که در کلاه یک عسکر بریتانیایی جابجا شده بود، ثبت شده است.

این نوار تصویری شش دقیقه و بیست و چهار ثانیه است و در آن پس از درگیری، صدای عسکری که به نام A معرفی شده، شنیده می شود که می گوید: «همین حالا از کنوانسیون ژنیف سرپیچی کرده است.»

این عسکر معروف به A به تیراندازی از نزدیک به سینه مرد مسلح متهم است. همکاران او یعنی B, C متهم اند که با A کمک کرده اند.

پس از حمله مردان مسلح در این نوار تصویری، عساکر بریتانیایی هم به نمایش گذاشته شده اند که در میان کشتزار ها، گشت و گذار می کنند.

A و C همین مرد مسلح را پیدا می کنند و به آقای B صدا می زنند و او را به یک جنگل با خود می برند.

A سوال می کند که کسی می خواهد با این فرد به گفته او احمق، کمکی را انجام دهد؟ B پاسخ می دهد: نه. اما C گفته که اگر کسی خواسته باشد، با یک گلوله دماغ این مرد هدف قرار گرفته می تواند.

سربازان متهم می گویند که آنها گناهی را انجام نداده اند. این عساکر به محکمه گفته اند: فکر می کردند که مرد مسلح شورشی مرده است و آنها از خشم زیاد بر جسد او تیر اندازی می کردند.

در حال حاضر دوسیه متهمین در یک محکمه در جریان است. پس از بررسی های دو هفته یی، هیات قضایی پس از بررسی اسناد حکم خود را در این مورد صادر می کند.

جیف بلاکیت، قاضی محکمه دستور داد تا تصاویر ویدیویی و نوار های صوتی نشر نشوند زیرا به گفته او، شاید تروریستان از این نوع ویدیو ها به قصد تبلیغات شان استفاده کنند. اما تا حالا برای پخش برخی از قسمت های بی صدای این نوار، اجازه داده شده است.
XS
SM
MD
LG