لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۷

نیویارکر: جنگ افغانستان میتواند به آسانی فراموش شود


نیویارکر
نشریهء نیویارکر در گزارشی نوشته است، در حالی که نیرو های امریکایی پس از جنگ بیشتر از یک دهه برای خروج از افغانستان آماده می شوند، این جنگ که چندین دهه پیش آغاز شده به آسانی فراموش شده می تواند.

به نوشتهء نیویارکر، واضح است که همهء نیرو های محارب امریکایی سال آینده افغانستان را ترک می کنند، اما تا آن زمان جنگ افغانستان 35 ساله می شود.

نشریه به گذشته های افغانستان اشاره کرده می نویسد که در سال 1979 قشون هشتاد هزار نفری شوروی وارد افغانستان شد، ظاهراً به این هدف که همسایهء نا آرام خود را با ثبات سازد.

به نوشتهء نیویارکر از همان زمان به بعد، آتش جنگ افغانستان دیگر خاموش نشد.

سربازان شوروی در سال 1989 افغانستان را ترک کردند و سپس در سال 2001 نیرو های امریکایی وارد افغانستان شدند.

رابرت نیکسبرگ یکی از فوتو ژورنالیستانی است که برای نخستین بار در ماه جنوری سال 1988 به افغانستان رفته بود تا برای مجلهء تایمز گزارش های تصویری تهیه کند.
او پس از آن بار ها به افغانستان رفته و تصویر برداری کرده است.

در هفتهء جاری تصاویری را که نیکسبرگ از افغانستان گرفته است، در یک نشریه چاپ شد.

حالا نیویارکر می نویسد که این تصاویر مشابه به یک کتاب متحرک اند که به تاریخ افغانستان نگاهی می اندازند.

در یکی ازین تصاویر که در ماه می سال 1988 گرفته شده، یک سرباز روسی دیده می شود که هنگام خروج از افغانستان بر یک ماشین محاربوی سوار است و دست یک سرباز افغان را می فشارد.

در یکی دیگر ازین تصاویر سربازان امریکایی در میدان هوایی بگرام دیده می شوند و تصویر دیگر جلال الدین حقانی را نشان می دهد که با ریش انبوه در مقابل کمرهء نیکسبرگ قرار گرفته است.
حقانی در آن زمان بر ضد شوروی ها می جنگید و با اداره های استخباراتی ایالات متحده رابطهء نزدیک داشت.

فارن پالیسی
فارن پالیسی هم به رویداد های تاریخی افغانستان نگاهی انداخته و در مقالهء نوشته است، پاکستان و عربستان سعودی همراه با سی آی ای از مجاهدینی که بر ضد قشون شوروی می جنگیدند حمایت کردند.

به نوشتهء فارن پالیسی پیامد های این کار آنان، افغان ها و جامعهء جهانی را تا حال اذیت می کند، زیرا مجاهدین حکومتی را که از پشتیبانی شوروی برخوردار بود سقوط دادند و خود نتوانستند حکومت بسازند.

به باور نویسندهء این مقالهء فارن پالیسی، از همان زمان به بعد تند روی در افغانستان اوج گرفت و شماری از مجاهدین به گروه القاعده پیوستند و تفنگ خود را بر ضد همپیمان های قبلی خود استفاده کردند.
XS
SM
MD
LG