لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۶

فیفا: باشنده های مناطق ناامن نتوانستند کارت رایدهی بگیرند


فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید، بنابر مشکلات امنیتی در برخی از ولایات کشور مردم نتوانستند کارت های رای دهی را بدست بیاورند.

فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه می گوید پایین بودن سطح مشارکت مردم در انتخابات آینده بالای روند انتخابات تاثیرات منفی بجا می گذارد.

مسوولان این نهاد می گویند که کمیسیون مستقل انتخابات به همکاری نهاد های امنیتی زمنیه آن را مساعد می کردند تا مردم در تمام نقاط کشور می توانستند کارت های رای دهی را اخذ نمایند.

شاه محمود مل عضو بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه به روز جمعه در صحبت با رادیو آزادی گفت، ناامنی ها و مشکلات فرهنگی در بسیاری از ولایات کشور سبب شده تا مردم به خصوص زنان نتوانند کارت های رای دهی را بدست آورند:

« بعضی از مناطق خصوصاً مناطق دور دست که با مشکلات امنیتی و مشکلات دیگر مواجه بود مردم نتوانستند کارت رای دهی بدست بیاورند، این مساله برای ما قابل نگرانی است، قبلاً هم تاکید کرده بودیم و کمیسیون مستقل انتخابات وظیفه داشت با همکاری حکومت و نیرو های امنیتی تلاش می کردند تا زمینه آن را مساعد می ساختند که مردم کارت بگیرند و در انتخابات سهم داشته باشند.»

آقای مل همچنان گفت که تیم های سیار توزیع کارت های رای دهی در بسیاری ولسوالی های دور دست کشور هنوز وجود ندارد.

این اظهارات در حالی مطرح می شوند که به اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، قرار است پروسه ثبت نام رای دهنده گان و توزیع کارت های رای دهی روز دوشنبه به پایان برسد.

روند ثبت نام رای دهندگان و توزیع کارت های رای دهی به تاریخ 5 جوزای سال جاری به شمول کابل در تمام ولایات افغانستان آغاز شد.

گفته می شود که تا کنون برای اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی افغانستان دو میلیون و هفت صد هزار کارت توزیع شده است.

در همین حال مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می گویند، پروسه توزیع کارت های رای دهی ختم نشده بلکه روند کاری تیم های سیار توزیع کارت های رای دهی به پایان رسیده است.

نور محمد نور سخنگوی این کمیسیون به روز جمعه در صحبت با رادیو آزادی گفت، تا کنون تیم های سیار در شش ولسوالی ناامن کشور نتوانسته اند کارت های رای دهی را برای مردم توزیع کنند:

« در ولسوالی های که این روند دیرتر شروع شده ما 45 روز را به اساس پلان خود تکمیل می نمائیم یعنی 45 روز در آنجا می باشیم در ولسوالی های که ما نتوانستیم این روند را پیش ببریم، به مجردیکه نهاد های امنیتی برای ما اطمنیان بدهند که مشکل حل است ما چندین تیم سیار را در آنجا جابجا می نمایم.»

با آن که حدود پنج ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی باقی مانده، اما تامین امنیت هنوز هم مشکل بزرگ در برابر این انتخابات در کشور خوانده می شود.

اما مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات و نهاد های امنیتی همواره تاکید می کنند که برای برطرف ساختن این مشکل تلاش می ورزند.

در همین حال آگاهان امور می گویند، با توجه به ناامنی ها در کشور، ممکن باشنده های ولایات ناامن کشور نتوانند به پای صندوق های رای بروند.

فرشته ندا
XS
SM
MD
LG