لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۲۶

امریکا برای کاهش تحریم ها بر ایران شرط گذاشته است


دومین و آخرین روز مذاکرات ایران با شش قدرت بزرگ جهان در ژنیف ادامه دارند.

مقامات و نماینده های کشور های پنج جمع یک یعنی ایالات متحده امریکا، روسیه، فرانسه، چین، بریتانیا و جرمنی در این مذاکرات شرکت دارند و با نماینده ایران گفتگو های رو در رو خواهند داشت.

جان کری وزیر خارجه امریکا که در یک سفر به شرق میانه رفته، از شرکت کننده های مهم این نشست است.

وزیر خارجه ایران ابراز امیدواری کرده که مذاکرات با شش قدرت بزرگ جهان با نتیجه خوب به همراه شود.

جواد ظریف به یکی از رسانه ها به نام تیما (TIMA) در ژنیف گفته که روند گفتگو ها باید برای مدت طولانی ادامه یابد.

به دنبال تسریع در غنی سازی یورانیم، ایالات متحده و شماری از کشور های اروپایی، تحریم های گسترده را علیه ایران وضع کردند.

اما حالا ایالات متحده امریکا از کاهش مشروط برخی تحریم ها بالای ایران سخن گفته است.

جی کارنی سخنگوی قصر سفید به روز پنجشنبه گفت: در صورتیکه ایران اقدامات واضح را برای توقف غنی سازی یورانیم انجام دهد، شش قدرت بزرگ جهان، کاهش برخی تحریم ها را بررسی خواهند کرد:

«این اقدام، پیشرفت در غنی سازی یورانیم ایران را برای نخستین بار در یک دهه متوقف می سازد. در بدل اقدامات یقینی و قابل تائید که در پاسخ به نگرانی های گروه پنج جمع یک صورت می گیرد، در نخستین مرحله گروه پنج جمع یک، همکاری های محدود، هدفمند و لغو شدنی را که ساختار داخلی تحریم های ما را متاثر نسازد، بررسی می کنند. ساختار داخلی تحریم ها تا زمانی پا برجاست که یک توافقنامه نهایی جامع که نگرانی جامعه بین المللی را رفع سازد، به دست آید.»

وزیر خارجه ایران در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان، اشاره به این داشته که تهران می خواهد تا برنامه غنی سازی یورانیم را قسماً متوقف سازد.

در همین حال بنیامین ناتن یاهو صدراعظم اسرائیل، امروز در صحبت با خبرنگاران، گفتگو ها با ایران را مطلقاً رد کرده و آنرا یک معامله خیلی خراب خوانده است.

از جانب دیگر مایکل من سخنگوی کاترین اشتون رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا گفته که مذاکرات تا حالا روی برنامه غنی سازی یورانیم ایران متمرکز بوده است.

دیپلومات های شش قدرت بزرگ جهان همچنان می خواهند تا ایران کار ساختن ریکتور در تاسیسات هسته یی اراک را به صورت آهسته و بطی پیش ببرد.

پس از انتخاب حسن روحانی به حیث رییس جمهور ایران، گفتگو های ژنیف، دومین تلاشی است که برای حل بحران هسته یی آن کشور و همچنان کاهش تحریم ها صورت می گیرد.

شماری از کشور های غربی و همچنان اسرائیل، ایران را متهم می کنند که به صورت مخفیانه برای تولید سلاح هسته یی تلاش می کند. اما تهران همواره این اتهامات را رد کرده و هدف برنامه هسته یی اش را تولید انرژی عنوان می کند.
XS
SM
MD
LG